
Rynek rozwiązań dla IT stale się rozwija - wprowadzane są dyski serwerowe, które sprawdzają się w dużych centrach danych, pracy ze sztuczną inteligencją, a także w środowiskach chmurowych. Ten artykuł zaprezentuje cenionych producentów dysków serwerowych - omówione zostaną pokrótce mocne strony oferowanych przez nich rozwiązań.
Intel
Firma Intel to producent, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten gigant branży technologicznej oferuje od bardzo dawna zaawansowane rozwiązania dla zastosowań serwerowych i centrów danych.
Do wyróżników rozwiązań oferowanych przez Intel zalicza się technologia Intel Optane, która wykorzystuje szybką i trwałą pamięć 3D Xpoint. W praktyce oznacza to, że dyski Optane charakteryzują się niskimi opóźnieniami, wysoką liczbą operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) oraz długą żywotnością. Tym samym dyski te z powodzeniem sprawdzą się w zastosowaniach profesjonalnych, które wymagają niezawodności.
Warto dodać, że oferta firmy Intel obejmuje także klasyczne dyski SSD klasy Enterprise, które również odznaczają się wysoką wydajnością przy dużym obciążeniu.
Kioxia
Kioxia to japońska firma, która w swojej działalności koncentruje się na produkcji wysokiej klasy dysków SSD dla zastosowań profesjonalnych. Dyski SSD marki Kioxia wykorzystują moduły pamięci flash oraz sterowniki opracowane przez producenta. Gwarantują wysoką niezawodność działania, zaawansowane zabezpieczenia danych dzięki technologii szyfrowania i ochronie przed nagłą utratą zasilania (PLP), co czyni je idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk i aplikacji biznesowych.
Do istotnych zalet dysków serwerowych oferowanych przez japońskiego producenta zaliczają się niewielka waga oraz niskie zużycie energii. Należy zaznaczyć, że asortyment firmy Kioxia obejmuje dyski serwerowe, które sprawdzają się w przypadku aplikacji opartych na chmurze. Zastosowania hiperskalowe, IoT i analityka big data, wirtualizacja – to inne obszary zastosowań niezawodnych dysków Kioxia.
Micron
Micro to amerykańska firma, która została założona w roku 1978 roku w stanie Idaho. Od samego początku producent specjalizuje się w produkcji pamięci komputerowych oraz pamięci flash. Firma oferuje niezawodne i skalowalne dyski SSD do zastosowań serwerowych i chmurowych. Do popularnych serii dysków tej firmy zaliczają się:
- Micron 7400 NVMe SSD - to elastyczne rozwiązania, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną;
- Micron 9400 NVMe SSD - przeznaczone do sztucznej inteligencji i baz danych. To modele wyróżniające się dużą pojemnością, wysoką wydajnością IOPS i bardzo niskim opóźnieniem.
Samsung
Przedsiębiorstwo Samsung to jedna z najbardziej cenionych firm w branży półprzewodników i pamięci masowych. Producent samodzielnie produkuje komponenty oferowanych rozwiązań, tym samym może zachować pełną kontrolę nad optymalizacją wprowadzanych na rynek rozwiązań.
Jako producent rozwiązań serwerowych firma Samsung ceniona jest przede wszystkim za dyski SSD klasy Enterprise, które cieszą się dużym uznaniem wśród dostawców chmurowych oraz operatorów centrów danych.
Samsung stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów o różnym zapotrzebowaniu. Stąd też firma oferuje zarówno dyski serwerowe z interfejsem SATA o ogólnym zastosowaniu, jak i dyski NVMe, które będą doskonałym wyborem w przypadku wymagających zastosowań (np. wirtualizacja albo praca ze sztuczną inteligencją).
Seagate
Amerykańska firma Seagate to jeden z liderów w zakresie produkcji nośników danych, przede wszystkim dysków twardych. Przedsiębiorstwo oferuje swoje produkty od 1979 roku, sukcesywnie rozwijając asortyment.
Popularne linie produktów Seagate dla środowisk serwerowych to:
- Exos (HDD) - seria dysków twardych o wysokiej pojemności, przystosowanych do nieprzerwanej pracy w centrach danych. Warto dodać, że dyski z tej serii mają wysoki współczynnik MTBF (Mean Time Between Failures) – określa on średni czas pomiędzy awariami. W przypadku modeli Exos wskaźnik ten wynosi ponad 2,5 miliona godzin;
- Nytro (SSD) - dyski zaprojektowane z myślą o dużej wydajności i niskiej latencji. Dostępne są dyski serwerowe odpowiednie do intensywnego zapisu, odczytu lub pracy mieszanej. W praktyce oznacza to, że można w ofercie Seagate znaleźć rozwiązanie dla zróżnicowanych zastosowań, zarówno do wirtualizacji, jak i do baz danych.
Toshiba
Przedsiębiorstwo Toshiba to japoński producent z długoletnim doświadczeniem w sektorze dysków twardych. Asortyment Toshiba obejmuje głównie dyski HDD, które wyróżniają się wydajnością i niezawodnością. Dyski marki Toshiba cechują się dużą wydajnością i niezawodnością. Ich ważnym atutem jest zastosowanie nowoczesnej technologii helium sealed – dyski wypełnione są helem, przez co ich talerze mogą się obracać z mniejszym tarciem, co zmniejsza zużycie energii i wydzielanie ciepła.
Oczywiście w ofercie japońskiego producenta dostępne są także dyski SSD Enterprise – bazują one na pamięci BiCS Flash. Również i w tym przypadku Toshiba kładzie nacisk na wydajność i energooszczędność.
Western Digital (WD)
Western Digital (WD) to bardzo wszechstronny producent dysków serwerowych, który oferuje zarówno klasyczne dyski HDD, jak i nowoczesne dyski SSD. To działające od początku lat 70-tych amerykańskie przedsiębiorstwo opracowało m.in. linię WD Ultrastar (HDD i SSD). To dyski wykorzystywane powszechnie w serwerowniach, systemach chmurowych i rozwiązaniach typu hyperscale. Obejmuje zarówno bardzo pojemne dyski HDD (do 24 TB), jak i bardzo szybkie SSD NVMe o wysokim współczynniku IOPS.
Podsumowanie
Z racji tego, że wybór odpowiedniego dysku serwerowego ma ogromny wpływ na wydajność i stabilność całej infrastruktury IT, należy go dobrze przemyśleć. Wyżej wymienieni producenci dysków serwerowych oferują rozwiązania o bardzo zróżnicowanych parametrach - sprawdzą się one zarówno w klasycznych serwerach plików, jak i w ogromnych centrach danych. Przy wyborze optymalnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymagania konkretnego projektu oraz własne możliwości budżetowe.