Jedną z podstawowych decyzji, jakie należy podjąć decydując się na zakup serwera, jest wybór obudowy. Ogranicza się on do dwóch pozycji: obudów wieżowych (popularnie określanych mianem „tower”) oraz obudów horyzontalnych, zwanych „rackowymi”. W niniejszej publikacji skupimy się na odpowiedzi na pytanie: „Co to jest serwer tower?” oraz wyjaśnimy, czym jest obudowa typu tower.

Data dodania: 2022-06-06

Wyświetleń: 497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest serwer tower?

Serwer tower to urządzenie, które w niewielkich rozmiarów, pionowej obudowie mieści wszystkie urządzenia serwerowe, tj.: switche, jednostki UPS, rozwiązania chłodzące, okablowanie oraz serwer. Serwery typu tower cechują się przede wszystkim sporą oszczędnością miejsca, co stanowi szczególnie duży atut dla małych firm i powierzchniowo niewielkich biur. Małe rozmiary pozwalają na ustawienie ich w dowolnych miejscu. Tym samym nie ma konieczności wydzielania dodatkowej przestrzeni na serwerownię i ponoszenia przy tym znacznie większych kosztów.

Niewątpliwą zaletą i równocześnie jednym z najważniejszych elementów wyróżniających serwery tower od serwerów rackowych jest ich możliwość konfiguracji. Obudowy typu tower charakteryzują się dużą liczbą gniazd PCI-Express, obsługujących karty o pełnym profilu. To zaś pozwala na montaż kontrolerów, kart sieciowych i innych kart rozszerzeń niż w ich rackowych odpowiednikach. Liczba portów w obudowach typu tower jest zawsze większa niż w obudowach typu rack, dzięki czemu serwery wieżowe można w większym stopniu dopasowywać do indywidualnych potrzeb administratora.

Serwery typu tower, przy pomocy specjalnych zestawów konwertujących, można również włożyć w obudowę rack. Co prawda z punktu widzenia zajętości powierzchni nie ma to żadnego logicznego uzasadnienia, ale biorąc pod uwagę same możliwości, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Serwery towerowe, pod kątem akustyki, pracują również zwykle znacznie ciszej niż serwery rackowe. Do optymalnej pracy jednostki konieczne jest zastosowanie odpowiedniego chłodzenia (w tym przypadku właściwej liczby, rozmiarów i mocy wentylatorów). W obudowach wieżowych zastosowane są mniej liczne, znacznie większe i obracające się z mniejszą prędkością wentylatory. Dzięki temu praca serwerów towerowych jest znacznie mniej uciążliwa niż w przypadku serwerów rackowych.

Ciągła i bezawaryjna praca serwerów typu tower zależy również od wyboru właściwego zasilacza. Do serwera tower pasują zarówno małe, jak i duże, wydajne zasilacze. Ich moc mieści się w przedziale od 60W do 1280W.

Na rynku dostępnych jest wiele serwerów typu tower od różnych producentów. Za czołówkę w tej kategorii produktowej uważa się dwie marki: Supermicro i Dell. Decyzję o wyborze producenta oraz konfiguracji serwera wieżowego warto każdorazowo skonsultować z doświadczonymi pracownikami sklepów oferujących serwery towerowe. Ich wiedza i doświadczenie pozwoli na dobór bezawaryjnej jednostki spełniającej wszystkie potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena