Gdy kupujemy nowy sprzęt komputerowy często nie zastanawiamy się nad tym, jak go poprawnie eksploatować.Instalujemy program antywirusowy, aktualizujemy system, dbamy oto, aby komputer działał szybko i sprawnie. Zapominamy jednak o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie fizycznym czyszczeniu.

Data dodania: 2011-05-19

Wyświetleń: 2318

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czyszczenie komputera

"A to się czyści? Przecież jest czysty. Zupełnie nie rozumiem jak to możliwe? Okres gwarancji upłynął w zeszłym miesiącu i laptop się zepsuł?" - mówi klient.

Tak wyglądał radiator laptopa po wyjęciu.

Efekt był następujący: przegrzanie i uszkodzenie układu graficznego, procesora i kilku innych elementów z powodu kompletnie zapchanego kurzem radiatora.

Pierwsze objawy. 

Zanim doszło do awarii komputer samoistnie się wyłączał (zadziałały czujniki, które zabezpieczają go przed przegrzaniem). Niestety klient dalej usilnie korzystał z komputera.

Po takiej awarii często koszt naprawy przewyższa wartość sprzętu.

Producenci sprzętu komputerowego zwłaszcza laptopów i komputerów stacjonarnych dbają oto, aby ich sprzęt działał co najmniej w okresie gwarancji. Można wręcz stwierdzić dziwne zjawisko "psucia" się sprzętu zaraz po upływie okresu gwarancyjnego.

Komputer sam się wyłączył? Czas go wyczyścić!

Co zrobić, aby cieszyć się sprawnym komputerem na dłużej?

Zwracajmy uwagę na ilość kurzu we wnętrzu naszego komputera oraz elementy chłodzenia.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie jest zakup sprężonego powietrza (koszt ok. 15zł) i "przedmuchanie" z kurzu odpowiednich elementów. Ważne jest, aby robić to ostrożnie i uważać, żeby nie stracić gwarancji. Jeśli nie mamy pewności, czy będziemy w stanie zrobić to sami, po prostu zlećmy to serwisowi za "parę złotych" - zawsze to taniej niż koszt ewentualnej naprawy, której unikniemy.

Działając od kilku lat jako serwis komputerowy stwierdzamy, iż większość awarii sprzętu IT wynika z braku czyszczenia oraz okresowego przeglądu, a koszt naprawy często przewyższa samą wartość sprzętu.

Warto więc poświęcić raz na jakiś czas kilka chwil "czyszczeniu komputera", do czego serdecznie państwa zachęcam.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena