Plastikowe okna cieszą się dużą popularnością, ponieważ są one dostępne w niskich cenach i jednocześnie wykazują się dobrymi parametrami technicznymi. Niewiele osób zastanawia się jednak na etapie dokonywania zakupu nad tym, jak w przyszłości będą się one prezentować. W większości przypadków po kilku latach eksploatacji pojawiają się na nich nieestetyczne, żółte plamy, które skutecznie niszczą wizerunek nawet najlepiej urządzonych wnętrz. 

Data dodania: 2022-08-30

Wyświetleń: 302

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym myć ramy okien plastikowych? Poznaj przydatne wskazówki!

Różne czynniki wpływają na taki stan rzeczy. Wśród nich można wymienić np. kurz, dym papierosowy czy nawet odbijające się od parapetu krople deszczu. W efekcie materiał ten wraz z biegiem czasu traci swoją biel. Można jednak temu zaradzić. Jak czyścić ramy okienne PCV, aby skutecznie usunąć wszelkie zażółcenia? Sprawdź w artykule.

Ramy okienne PCV – czyszczenie i zapobieganie

Plastikowe ramy wymagają odpowiedniego podejścia. Regularne mycie okien i czyszczenie pozwoli wyeliminować ryzyko wystąpienia pożółkłych plam w dłuższej perspektywie. Aby cieszyć się śnieżnobiałymi ramami, wystarczy myć je regularnie, najlepiej nie rzadziej niż co 2-3 miesiące. Czym myć ramy okien plastikowych, które nie zostały jeszcze zaatakowane przez przebarwienia? Wystarczy, że użyjesz zwykłej wody z dodatkiem mydła. Zamocz szmatkę w przygotowanym wcześniej roztworze, umyj ramy i nie martw się o żółte plamy.

Jak czyścić ramy okienne PCV? Domowe mieszanki

Jeśli przegapiłeś moment, w którym ramy okienne w Twoim domu wymagały wdrożenia niezbędnych działań, w celu utrzymania śnieżnobiałego koloru – nic straconego. Istnieje bowiem wiele sprawdzonych, domowych sposobów, dzięki którym można pozbyć się nieestetycznego, żółtego nalotu. Poznaj dwa, które w naszej ocenie są najskuteczniejsze:

  1. Czyszczenie ram okiennych – soda oczyszczona z dodatkiem soku z cytryny: Przygotuj roztwór i posmaruj nim ramy. Staraj się zrobić to precyzyjnie, aby każdy centymetr powierzchni został pokryty tą skuteczną mieszanką. Po upływie kilku minut umyj ramy czystą wodą bez żadnych detergentów.
  1. Efektowny środek do czyszczenia białych ram okiennych – Woda z octem i sokiem z cytryny: Przygotuj mieszankę z użyciem jednej szklanki wody oraz niecałej szklanki octu i kilku łyżek soku z cytryny. Przelej całość do butelki z rozpylaczem i dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń. Spryskaj całe ramy, a następnie dokładnie wytrzyj je miękką szmatką.

Powyżej opisane mieszanki to skuteczna odpowiedź na pytanie, czym myć ramy okien plastikowych, na których pojawiły się żółte przebarwienia. Warto podkreślić w tym miejscu, że domowe mieszanki nie wykazują się agresywnym i szkodliwym działaniem. Dzięki temu możesz mieć pewność, iż nie zniszczą one naturalnej, delikatnej powierzchni okien.

Jak czyścić ramy okienne PCV? Tego bezwzględnie unikaj…

Wiesz już, czym myć ramy okien plastikowych. To jednak nie wszystko. Powinieneś też mieć świadomość, czego bezwzględnie nie powinno się stosować. Musisz bowiem pamiętać, iż niektóre środki chemiczne, które są ogólnodostępne w wielu popularnych sklepach, mogą uszkodzić strukturę okien.

Przede wszystkim unikaj silnie działających preparatów. Najgorszym wyborem będzie środek do czyszczenia ram okiennych, w którym króluje chlor. Przy niewłaściwym stosowaniu może on sprawić, iż powierzchnia stanie się matowa i chropowata. Ponadto tuż obok istniejących już żółtych plam mogą też pojawić się dodatkowe przebarwienia. Fatalnym wyborem będą także wszelkiego rodzaju mleczka czyszczące, zwłaszcza z drobinkami, które z pewnością przyniosą odwrotny skutek od zamierzonego, podobny do preparatów z chlorem.

Wiele osób podczas mycia ram decyduje się także na silne szorowanie szczotkami z ostrymi końcami. Takie działania również są błędne. Być może z pozoru uda się usunąć w ten sposób żółte przebarwienia, aczkolwiek w rzeczywistości takie twarde gąbki jedynie zedrą powłokę. W miejscu żółtych plam pojawią się więc nieestetyczne zadrapania, których w żaden sposób nie będzie można usunąć.

 Ramy okienne PCV – czyszczenie

Mycie ram okiennych to wymagające zadanie, w które trzeba włożyć naprawdę wiele wysiłku. Efekt w postaci śnieżnobiałych framug jest jednak wart tego poświęcenia. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu, że przy odpowiedniej pielęgnacji, ramy przez cały czas będą prezentowały się bardzo estetycznie. Dzięki temu nie trzeba będzie co jakiś czas stosować nieco bardziej zaawansowanych kroków z wykorzystaniem domowych roztworów.

Nie zastanawiaj się więc nad tym, jak czyścić ramy okienne PCV, aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Odpowiednio wcześnie skup się na profilaktyce i zapobieganiu, bo tylko w ten sposób będziesz posiadaczem ram, o jakich marzy każdy właściciel plastikowych okien.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena