Dla wielu osób mycie okien jest jedną z najmniej lubianych czynności jeśli chodzi o mycie okien. Niektórzy już na samą myśl o tej czynności są chorzy. Głównie dlatego, że nie znają skutecznych patentów, jak robić to szybko i sprawnie.

Data dodania: 2017-11-02

Wyświetleń: 456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak skutecznie myć okna?

Zazwyczaj okna zaczynamy myć, gdy robi się ciepło. Wiosna i lato sprzyjają porządkom. Chcemy, aby okna wyglądały wtedy na zadbane, gdy już nie są oprószane śniegiem. Poza tym, coraz częściej pojawiają się bardziej intensywne promienie słońca, które skutecznie nam przypomina o konieczności wykonania tego niezbyt lubianego obowiązku. Warto poznać sposoby, dzięki którym okna można będzie można umyć szybko, sprawnie i bez większego wysiłku.

Jak myć okna?

Okna najlepiej myć co 4-6 tygodni. Dzięki temu, można będzie zachować ich odpowiedni wygląd. Brudne okna wyglądają bardzo nieestetycznie i w dodatku stanowią zaporę dla światła. Już po dwóch miesiącach od mycia okien do pomieszczenia wpada o 40% mniej światła.

Mycie okien jest najbardziej wskazane w dzień pochmurny, ale oczywiście nie deszczowy. Ostre słońce sprawia, że powierzchnia szyb zbyt szybko wysycha i pojawiają się smugi. Nie będziemy w stanie usunąć lub stracimy przez to mnóstwo siły. Smugi będą szpeciły okno i sprawią, że nie będzie ono wyglądało tak estetycznie, jakbyśmy tego chcieli.

Mycie okna należy rozpocząć od przetarcia ram okiennych wodą z płynem. Najpierw usuwamy brud zarówno z wewnętrznej, jak i zewnętrznej części. Następnie powinniśmy przejść do mycia szyb. Nigdy nie należy szyb czyścic wyłącznie suchą szmatką, ponieważ drobinki brudu z łatwością mogą porysować szybę.

Do mycia szyb najczęściej używany jest gotowy płyn. Jednak, gdy nie będziemy go mieli w domu, można z powodzeniem użyć roztworu ciepłej wody z sodą. Należy przygotować go z 2 łyżeczek sody na litr wody. Skutecznym sposobem jest również przetarcie szyby zwilżoną spirytusem ściereczką.

Szybę po takiej czynności można wypolerować starymi, nieużywanymi już elastycznymi rajstopami. Na szybie nie pozostaje wtedy nawet najmniejszy pyłek i będzie się ona prezentowała bardzo estetycznie.

Co przyda się do mycia okien?

Warto przed planowanym myciem okien zgromadzić wszystkie potrzebne do tego akcesoria. Dzięki temu, w dniu mycia okien nie zabraknie nam najważniejszych rzeczy. Praca będzie mogła być wtedy wykonana szybko i sprawnie i bez najmniejszych problemów. Do mycia szyb potrzebne będą:

  • Ściągaczka – jest to bardzo przydatne narzędzie do mycia okien. Można umieścić ją na kiju teleskopowym. Mycie okien bez konieczności wychodzenia na stołek czy parapet będzie wtedy jak najbardziej możliwe.
  • Czyścik do krawędzi ram okiennych – jest to niezwykle skuteczne i wygodne akcesorium, na którego końcu znajduje się skrobaczka do usuwania mocniejszych zabrudzeń, które czasem pojawiają się na oknach,
  • Płyn do mycia szyb – tego typu specjalistyczny płyn pozwala na szybkie usuwanie zabrudzeń z szyb bez pozostawiania na nich smug. Często w składzie takich preparatów znajdują się cząsteczki srebra, które tworzą na szybie warstwę ochronną. Pozwala to na ograniczanie przylegania do szyby kurzu.
  • Rękawice – wytrzymałe i elastyczne rękawice przydadzą się do mycia okien, aby zabezpieczyć ręce przed detergentami.
  • Żel czyszczący – jest to gęsty koncentrat, który można stosować do wszelkiego rodzaju szyb. Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżeczki w 5 litrach wody, a żel będzie gotowy do użycia.
  • Ściereczka z mikrofibry – jest ona w stanie pochłonąć trzy razy więcej wody niż sama waży. Nie pozostawia na szybie smug, ani drobinek materiału. Przetarte nią szyby przepięknie błyszczą.

Podsumowując

Zaopatrzeni w odpowiednie środki (wcale nie muszą być drogie) oraz powyższą wiedzę nie powinniśmy mieć problemów z umyciem naszych okien. Sama czynności nie będzie też, aż tak nieprzyjemna. Jeśli mamy duży dom, warto sobie podzielić te czynność np. na dwa dni lub zmobilizować również innych domowników.

Licencja: Creative Commons