Każdy z nas chciałby mieć czyste, lśniące okna, bez konieczności spędzenia całego dnia na ich polerowaniu. Jak to jednak zrobić ?  

Data dodania: 2015-05-02

Wyświetleń: 920

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okna to niezwykle ważna część każdego domu. To dzięki nim możemy cieszyć się promieniami słońca, spoglądać na otaczającą dom zieleń czy oglądać zachwycające zachody słońca. Prawdziwą satysfakcję osiągniemy jednak wtedy, gdy nasze okna będą nieskazitelnie czyste i lśniące. Dla wielu osób mycie okien jest jednak prawdziwą zagadką – nie wiedzą jak się do tego zadbać oraz jakich środków użyć. Tymczasem dbanie o okna jest niezwykle ważne, gdyż wpłynie na ich stan. Jeżeli chcemy, by nasze okna były czyste i zadbane, musimy poznać pewne sprawdzone sposoby ich czyszczenia i konserwacji.

Kiedy myć okna?

Na pewno warto ustalić, kiedy należy myć okna. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu mieszkamy i co w związku z tym wpływa na ich stan. Przeciętnie wystarczy umyć okna cztery razy w roku, co jakiś czas sprawdzając przy tym ich stan techniczny, czasem jednak należy tę czynność wykonać częściej. Na mycie okien trzeba też wybrać odpowiednią pogodę – niesprzyjające są dni wietrzne, mroźne, deszczowe, ale też bardzo słoneczne.

Co przygotować do mycia?

Zanim zabierzemy się do mycia okien, musimy oczywiście przygotować odpowiednie wyposażenie, czyli:

  • miskę z ciepłą wodą
  • gąbkę lub ściereczkę do mycia
  • ręczniki papierowe, stare gazety, ściereczki z mikrofibry do polerowania
  • środki do mycia okien, np. płyn do naczyń, podłóg i szyb
  • preparat do czyszczenia ram okiennych, np. mleczko

Etapy mycia okien

1. Najpierw należy na mokro przetrzeć szyby oraz ramy usuwając z nich brud oraz kurz. Do wody można dodać płyn do naczyń, podłóg, ale też ocet lub amoniak.

2. Następnie należy okna opłukać czystą wodą, a szyby ewentualnie spryskać specjalnym preparatem.

3. Wycieramy ramy i polerujemy szyby. Do polerowania idealnie nadają się między innymi stare gazety, pieluchy tetrowe lub ręczniki kuchenne.

Jak konserwować okna?

Bardzo ważne jest, by sposoby konserwowania dostosować do rodzaju okien. Zawsze ważne jest dokładnie usuwanie kurzu i zabrudzeń, przy czym trzeba unikać materiałów i preparatów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię. W wypadku drewna należy stosować specjalne preparaty do konserwowania, a do ram aluminiowych nie wolno stosować kwasu i ostrych materiałów. W wypadku okuć, należy je regularnie czyścić i smarować specjalnym preparatem zabezpieczającym 

Licencja: Creative Commons