Biura księgowe cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Z takich usług korzysta obecnie większość firm i przedsiębiorstw działających na rynku. Dlatego założenie własnego biura księgowego wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Ale jak się do tego zabrać?

Data dodania: 2015-05-21

Wyświetleń: 764

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto zastanowić się jakie formalności wiążą się z otworzeniem własnego biura księgowego.

Tak jak przy zakładaniu każdej działalności konieczne jest wypełnienie określonych formularzy, między innymi CEIDG – dokumentu, który pozwala zgłosić firmę do różnych instytucji. Pozwala on załatwić formalności związane z nadaniem numeru REGON, zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego i uzyskaniem numeru NIP oraz zgłoszeniem płatnika składek do ZUS. W formularzu tym podaje się również rodzaj wykonywanej działalności. Poza tym ten dokument wymaga określenia jeszcze takich kwestii jak forma opodatkowania, forma opłacania zaliczek oraz rodzaj ksiąg. Inne wymaganie dotyczy również określenia tego, kto będzie prowadził ewidencję księgową i gdzie będzie umieszczona dokumentacja firmy.

 

Biura księgowe mają również obowiązek posiadania polisy OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

Aby biuro było postrzegane jako bardziej profesjonalne, właściciel może również ubiegać się o certyfikat eksperta usług księgowych, który wydawany jest przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Formalności jest zatem całkiem sporo, a te wymienione należą do podstawowych kwestii. Ale to nie jedyne działania, które trzeba podjąć, by założyć własne biuro księgowe.

Następnym krokiem będzie znalezienie i przygotowanie odpowiedniego lokalu. Możliwości jest kilka. Można wykorzystać lokal mieszkalny lub lokal typowo biurowy – własny lub wynajęty. Trzeba go dostosować do potrzeb biura, a więc zadbać o odpowiednie wykończenie, a przede wszystkim wyposażenie.

Następnie trzeba zastanowić się co zrobić, by zdobyć klientów i ich przy sobie utrzymać. Na pewno warto zastanowić się do jakiej grupy osób chcemy trafić i jakie usługi będą odpowiadać ich potrzebom. Warto przy tym porównać ofertę konkurencyjnych form, by wiedzieć jak przyciągnąć klientów. Niezwykle istotna w tej kwestii okaże się reklama. Trzeba ludziom przedstawić firmę i jej usługi. Na pewno dobrym rozwiązaniem będą ulotki, reklama w prasie oraz jakieś banery. Bardzo ważna okaże się z pewnością również strona internetowa, dzięki której można zyskać klientów. Warto w tą dziedzinę zainwestować i zadbać o to, by strona zawierała wszystkie niezbędne informacje oraz zachęcała do skorzystania z usług biura.

Kiedy uda się nam zadbać o te kwestie, możemy śmiało zacząć prowadzić swoje biuro księgowe.

 

Licencja: Creative Commons