W czasie remontów często zastanawiamy się co zrobić ze starymi meblami. Niekiedy znajdujemy jakieś wyjątkowe starocie – krzesła, kredensy, stoliki czy komody pochodzące z domów naszych babć. Warto spróbować je odnowić i nadać im drugie życie. Dzięki temu można stworzyć meble wyjątkowe, bardzo ciekawe i niecodzienne.

Data dodania: 2015-05-21

Wyświetleń: 3409

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak to zrobić ? 

Możliwości jest kilka. Część osób decyduje się skorzystać z pomocy fachowca. Dotyczyć to może naprawdę zniszczonych mebli lub mebli o dużych gabarytach czy skomplikowanej konstrukcji, a także mebli stylizowanych. Taki fachowiec posiada doświadczenie i umiejętności, które pozwolą mu w odpowiedni sposób odświeżyć mebel. Zna techniki, które stosuje się do osiągnięcia najlepszych efektów. Fachowiec z pewnością doprowadzi mebel do stanu pierwotnego, dzięki czemu stanie się on wyjątkową ozdobą wnętrza. Do wyboru mamy wielu fachowców, a także całe firmy, które specjalizują się w odnawianiu antyków.

Jedna istnieje jeszcze jednak opcja. Stare meble można odnowić na własną rękę. W tym celu trzeba oczywiście przygotować sobie odpowiednie narzędzia i materiały. Zazwyczaj jednak taka praca opiera się na podobnych czynnościach – mebel trzeba oczyścić, pozbyć się starej politury, farby czy lakieru. Następnie powierzchnię przydałoby się wyszlifować, by stała się gładka. Kolejny krok to nakładanie nowej powłoki. Zazwyczaj meble trzeba pomalować, ale tutaj również jest kilka metod – można wybrać malowanie kryjące lub nakładać farbę tak, by celowo meble postarzyć. Oczywiście konieczne jest stosowanie dobrych środków oraz późniejsze zabezpieczenie powierzchni mebla, by była ona trwalsza.

Jeżeli chodzi o odnawianie mebli to można sprawić, że będą wyglądały jak nowe, ale z zachowaniem pierwotnego wyglądu. Ale można również zdecydować się na bardziej artystyczną stylizację i puścić wodze fantazji. Wtedy wykorzystując stary mebel, możemy stworzyć coś zupełnie nowego. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Jednym z najprostszych i najciekawszych będzie oklejenie mebli folią samoprzylepną z jakimś ciekawym wzorem – przy czym można okleić cały mebel lub tylko część. Wzorów i kolorów jest naprawdę wiele. Dzięki temu można stworzyć mebel, który będzie się nadawał do każdego pomieszczenia i każdego stylu. Na pewno jednak będzie niezwykłą ozdobą wnętrz domu. Poza tym możemy odczuwać satysfakcję z tego, że samodzielnie stworzyliśmy coś niezwykłego.

Zazwyczaj ludzie decyduja się na to, by stare  meble po prostu wyrzucić. Jednak nie jest to jedyna możliwość, pamietajmy o tym i podarujmy naszym meblom drugie życie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena