Wiele się mówi o planowanym postarzaniu sprzętu elektronicznego czy nawet podatności nowych modeli na uszkodzenia, czy zwykłe zużycie. Sporo z tego jest prawdą, ale to nie oznacza, że każda awaria będzie wymagała wymiany laptopa. Przeciwnie – zwykle opłaca się naprawiać sprzęt.

 

Data dodania: 2024-10-14

Wyświetleń: 215

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nie warto wymieniać laptopa. Lepiej go naprawić!

Naprawa laptopów się opłaca

Laptopy w gruncie rzeczy są obłożone dość wysoką marżą. To znaczy, że wymiana pojedynczych ich elementów będzie relatywnie tania, zwłaszcza że często nie trzeba nawet wymieniać całych podzespołów. Naprawa laptopów sprowadza się często to poprawienia lutów czy wymiany elementów układu chłodzenia z pastą. I nawet w dość wiekowym sprzęcie jest to opłacalne z kilku powodów.

  • Brak konieczności czasochłonnej konfiguracji nowego sprzętu.
  • Możliwość pracy na komputerze, którego ergonomia i układ są znane.
  • Brak konieczności zakupu sprzętu o możliwościach często przekraczających realne potrzeby.
  • Możliwość uniknięcia zakupów na raty czy z kredytów.

Argumenty dotyczące ochrony środowiska czy wyrażona wprost oszczędność są poza dyskusją, natomiast i bez nich jest dość powodów, żeby naprawy przynajmniej rozważyć.

Naprawa sprzętu w trosce o oprogramowanie

Aspektem, o którym mówi się stosunkowo rzadko w kontekście naprawy laptopa, jest możliwość pozostania przy określonych wersjach oprogramowania. Tu na pierwszy plan wysuwa się naprawa Apple Warszawa, ponieważ sprzęt z jabłkiem współtworzy z oprogramowaniem pewien ekosystem i zmiana urządzenia oznacza często również przymusową zmianę oprogramowania.

W przypadku laptopów z Windowsem problem nie jest może aż tak widoczny, ale pewne specjalistyczne programy również bywają zoptymalizowane pod kątem konkretnych rozwiązań sprzętowych, a te niekoniecznie są utrzymywane przez producentów w sprzęcie nowszych generacji.

Co można naprawić w laptopie? Prawie wszystko

Wbrew powszechnej opinii, naprawić w laptopie można naprawdę wiele i wyjść obronną ręką z większości problemów.

  • Naprawa laptopów po zalaniach. Jeśli zalany sprzęt został szybko wyłączony i zabezpieczony, to często wystarczy oczyścić układy elektroniczne, ewentualnie poprawić luty lub wymienić drobne elementy, które ucierpiały najbardziej, żeby przywrócić laptopowi pełną sprawność.
  • Uszkodzenia płyty głównej. Te można albo usuwać punktowo, albo poprzez wymianę całych podzespołów na płycie (z procesorem włącznie) lub nawet całych płyt głównych, co nadal jest tańsze niż zakup nowego sprzętu.
  • Poluzowane lub urwane gniazda. Większość z nich można wymienić, bo zamienniki kosztują kilka złotych i mogą zostać przylutowane bez utraty funkcjonalności całego komputera.
  • Naprawa kabli sygnałowych i taśm, wymiana wyświetlaczy i uszkodzonych klawiatur. Wszystkie one powinny być traktowane jako elementy eksploatacyjne i mogą być wymieniane relatywnie tanio. Zamienniki często są dostępne niemal od ręki.

Przypadki, w których naprawa kosztowałaby tyle, iż uzasadniałoby to wymianę laptopa, są naprawdę nieliczne i nie ma znaczenia, jak stary jest komputer – jeśli nie jest z żadnych powodów potrzebny nowszy, to naprawa wciąż jest sensowną opcją.

Nie tylko autoryzowane serwisy

O ile w przypadku sprzętu na gwarancji jest jasne, że za naprawy często będzie odpowiadał autoryzowany serwis, to po zakończeniu ochrony ma się już niczym nieograniczoną swobodę. A sprzęt serwisowy jest w miarę tani i dostępny, więc jedyne, na czym trzeba się skupić, to znalezienie serwisu, który zatrudnia kompetentnych techników. Z tym na szczęście też nie ma dziś większych problemów, zatem naprawa laptopów powinna stać się domyślną ścieżką postępowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena