Chcesz skorzystać z serwisu komputerowego? Nie wiesz jakie informacje będą potrzebne serwisantowi? Aby uniknąć nieporozumień oraz dodatkowych telefonów przygotuj się do rozmowy zgodnie z zaleceniami.

Data dodania: 2020-09-05

Wyświetleń: 577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przygotować się do wizyty w serwisie komputerowym

Twój laptop, komputer przestał działać. Dzwonisz więc do najbliższego serwisu komputerowego. Okazuje się jednak, że natrafiasz tu na serię pytań, na które nie potrafisz  "z głowy" odpowiedzieć. Warto więc wcześniej przygotować się do takiej "tele-rozmowy".

  • Sprawdź czy na pewno  Twój sprzęt komputerowy  nie działa –  posprawdzaj wszystkie kable,  niedociśnięte wtyczki, połączenia sieciowe;
  • Może to tylko monitor? – jeśli masz jakiś drugi monitor lub laptop spróbuj go podłączyć;
  • Zalałeś swojego laptopa? – jak najszybciej wyciągnij z niego baterię i odwróć  go „do góry dnem”;
  • Zawirusowałeś swój komputer? – dostarcz do serwisu również wszystkie urządzenia, które miały z nim kontakt np.:  dyski czy pendrive;
  • Sprawdź jaki masz typ, rodzaj oraz model swojego laptopa – dane te znajdziesz na tabliczce znamionowej  sprzętu;
  • Tabliczka znamionowa znajduje się najczęściej pod spodem laptopa lub pod baterią.

Dzięki zastosowaniu  tych porad  technik informatyk  na pewno będzie mógł szybciej prawidłowo  zdiagnozować Twój sprzęt  oraz przyspieszyć proces naprawy.  

Najczęstrze uszkodzenia laptopa to: uszkodzenie karty graficznej, uszkodzenie przewodu sygnałowego matryca LCD/karty graficznej lub elektroniki matrycy LCD, zabrudzenia układu chłodzenia laptopa oraz uszkodzenia mechaniczne. Aby uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek oraz zapewnić długą, bezawaryjną pracę warto robić przeglądy techniczne swojego komputera oraz konserwację komputera.

Przeglądy komputera należy robić co najmniej raz do roku i jest on równie ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa systemu informatycznego firmy jak dbałość o aktualizacje oprogramowania antywirusowego, czy tworzenie kopii zapasowych danych.

W przypadku, gdy komputer użytkowany jest w trudnych warunkach –  zapylenia czy skoków temperatury lub pełni ważną rolę np. serwera, przeglądy techniczne sprzętu komputerowego należy powtarzać z większą częstotliwością. Szczególną uwagą trzeba zwracać na stan czystości układu chłodzenia w urządzeniach mobilnych  – laptopach.

Dodatkowo zlecana jest  okresowa konserwacja i optymalizacja systemów operacyjnych rodziny Windows. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena