Wiadomości zarówno lokalne, jak i o szerszym zasięgu towarzyszą człowiekowi od dawna. Na przestrzeni tysiącleci zmieniała się ich forma. Zaczynając od słownych, przechodząc przez pisane i kończąc na multimedialnych. Czego jednak oczekujemy od dzisiejszych wiadomości?

Data dodania: 2020-07-21

Wyświetleń: 725

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Informacje - jak je przekazujemy?

Informacje – kluczowy element

Czytając aktualności każdy szuka informacji go interesujących. Nic więc dziwnego, że zarówno tradycyjne media, jak prasa, czy nowoczesne, jak Internet, poszły na rękę swojemu odbiorcy segregując wiadomości w kategorie. Dzięki takiemu zabiegowi odbiorca nie ma najmniejszego problemu z dotarciem do interesujących go treści. Informacje można przekazywać w dwojaki sposób: obiektywny i subiektywny. Głównymi cechami tworów informacyjnych jest przekazywanie pewnych danych od nadawcy do odbiorcy, dzielenie się wiedzą czy przekazywanie opinii na dany temat.

Kategorie informacji

Każdy człowiek wchodząc na portal internetowy, przeglądając gazetę czy oglądając telewizję poszukuje różnorodnych informacji. Jednych interesować będą informacje z Polski, a innych informacje ze Świata. Jedni skupią się na polityce, a inni poszukiwać będą wiadomości ze świata kultury lub sportu. Nic więc dziwnego, że każde szanujące się medium posiada wiele kategorii, które odpowiadają zainteresowaniom ich odbiorcy.

Filtrowanie informacji

Prócz dzielenia przekazywanych wiadomości na kategorie, warto też pamiętać o ich aktualności. Najprostszym sposobem jest po prostu sprawdzenie daty wydania pisma, a co w przypadku Internetu? Zazwyczaj Google także podaje datę publikacji danego materiału. Niezależnie jednak od nas, na pierwszych stronach wyszukiwarki mogą pojawić się także wiadomości o wiele starsze, niż te przez nas poszukiwane. Jest na to jednak odpowiedni sposób. Po wpisaniu hasła do przeglądarki należy kliknąć w opcje "Narzędzia", gdzie pojawia nam się opcja wyszukania wiadomości z danego przedziału czasowego.

Efektywność przekazywanych informacji

Przekazując jakiekolwiek wiadomości należy pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym czytelnik wraca, by poszukać informacji go interesujących:

  • jakość – przekazywane informacje, sposób ich podania odbiorcy jest bardzo ważny, jeśli nadawca zrobi to nierzetelnie, niechlujnie, odbiorca nie skupi swojej uwagi na treści, a na wyglądzie takiej wiadomości, ważne jest więc by sprawdzać poprawność informacji, a także sposób ich przedstawienia.

  • wiarygodność – to podstawowa zasada, pisząc nieprawdę zniechęcimy odbiorce, który już nigdy nie zaufa nam i nie wróci na nasz portal w celu poznania nowych wiadomości z interesujących go kategorii.

  • nowość – informacje przestarzałe, po czasie nie będą interesujące i ciekawe, odbiorcy chętniej poświęcają uwagę tym wiadomościom, o których jeszcze nie słyszeli.

Niezależnie od tego, czy poszukujemy informacji o polityce, sporcie, modzie czy urodzie warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego materiału w Internetowych źródłach. Portale z takimi wiadomościami zazwyczaj mają najnowsze wiadomości zarówno z Polski, jak i ze świata. Niejednokrotnie właśnie na portalu internetowym przeczytamy szybciej o ważnej informacji, niż usłyszymy o tym w wieczornych wiadomościach, czy przeczytamy w gazecie, do której wydrukowania potrzeba czasu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena