Już dawno miłośnicy zwierząt dowiedli, że nie ma czegoś takiego jak jedna osoba od wszystkiego. Idąc śladem ludzkich specjalistów w psim świecie także powstały zawody odpowiadające konkretnym problemom psów. Trener psów, zoopsycholog, weterynarz, behawiorysta, dietetyk, groomer - można wymieniać zawody związane z psami w nieskończoność. Dziś jednak zajmiemy się jednym specjalistą - behawiorystą.

Data dodania: 2021-01-27

Wyświetleń: 514

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zostać psim behawiorystą?

Kim jest behawiorysta?

Liczne potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół są coraz lepiej dostrzegane i w odpowiedzi na nie powstają zawody, specjalizujące się w danym zagadnieniu z psiego życia. Coraz częściej słyszy się o radach dla właścicieli “niegrzecznych” psów, by zgłosili się po pomoc do psiego behawiorysty. Kim więc taki behawiorysta jest i czym się zajmuje?

Jeśli twój pies ma problemy separacyjne, okazuje niekontrolowane wybuchy agresji, a ty nie możesz poradzić sobie samemu z tymi zachowaniami, w takim wypadku wizyta u psiego behawiorysty jest niezbędna. Behawiorysta to najprościej - psi psycholog. Jego klientami są osoby, które nie mogą poradzić sobie samodzielnie z danym zachowaniem swojego pupila, które jest szkodliwe nie tylko dla otoczenia, ale i dla samego psa. 

Co robi behawiorysta?

Behawiorysta zwierząt to specjalista od psychiki danego zwierzęcia i jego typowych zachowań. Potrafi przewidzieć i zapobiec niechcianym zachowaniom, a także uczy jak postępować w konkretnych sytuacjach. Psi behawiorysta, aby pomóc naszemu czworonogowi może zachęcać do zajęć grupowych, indywidualnych lub online - w zależności od tego, z jakim problemem się zgłaszamy. Zgłaszając się do takiego specjalisty należy jednak pamiętać, że bardzo często zachowanie psa jest skutkiem zachowania człowieka, dlatego psi behawiorysta zajmuje się nie tylko naszym pupilem, ale także nami. Do głównego zadania behawiorysty należy obserwacja zachowania psa w różnych sytuacjach, w towarzystwie właściciela, jak i bez niego, ich interpretacja, a następnie przekazanie swoich obserwacji i wniosków właścicielowi. Po omówieniu wszystkiego, następuje wdrożenie planu pracy nad poprawą zachowania zarówno opiekuna zwierzęcia, jak i samego psa. 

Jak zostać psim behawiorystą?

Zawód behawiorysty nie występuje w klasyfikacji zawodów i działalności, więc psim behawiorystą może nazwać się każdy. Nie ma ustaw, które regulują ścieżki edukacji do tego zawodu.

Problemy zachowawczo-emocjonalne u psów są jednak obserwowane, a jeśli opiekun samodzielnie nie potrafi sobie poradzić z danym problemem, wtedy zgłasza się do specjalisty. Popyt rodzi podaż - również w przypadku na potrzebę szkoleń psich psychologów.

Jeśli chcemy zostać psim behawiorystą, należy rozejrzeć się po pobliskich szkołach dla psów czy stronach internetowych poświęconych tym czworonogom, by znaleźć szkolenia przeznaczone dla behawiorystów. Kursy i szkolenia przygotowawcze do zostania behawiorystą mogą kosztować od 2 000 zł do nawet 10 000 zł. Średnio jest to jednak koszt ok. 4-5 tysięcy złotych.

Przed zapisaniem się na kurs behawiorysty należy spełnić wymagane kryteria. Najczęstszym jest posiadanie kwalifikacji trenera psów. W zależności od wybranego miejsca kurs może mieć różną długość, jednak najczęściej spotyka się roczny kurs, który kończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającym uprawnienia i umiejętności danego behawiorysty. 

Należy pamiętać, że zmiana zachowań i przyzwyczajeń to długotrwały i złożony proces. Efekty nie muszą być widoczne zaraz po pierwszej sesji, czasem mogą pojawić się dopiero w połowie lub wręcz pod koniec terapii. By wypracowane pod okiem specjalisty zachowania zostały zarówno z człowiekiem, jak i zwierzęciem należy je nieustannie powtarzać, ćwiczyć, aby je utrwalić. Wybór zawodu behawiorysty wiąże się z wzięciem na siebie dużej odpowiedzialności i wielu lat nauki, teoretycznej i praktycznej. Dobry psi behawiorysta nieustannie się szkoli i pogłębia swoją wiedzę, więc jeśli jesteś typem osoby, która uwielbia się uczyć, jest empatyczna i spostrzegawcza - ten zawód jest dla ciebie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena