Do centrum medycznego, zarówno jak do szpitala zgłaszamy się, gdy coś nam dolega. Czym się więc różnią centra medyczne od szpitali?

Data dodania: 2020-10-02

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Centrum medyczne a szpital - jakie są różnice?

Do centrum medycznego, zarówno jak do szpitala zgłaszamy się, gdy coś nam dolega. Szpital uznawany jest za ostateczność i dzwoni się pod numer alarmowy w przypadku poważniejszych zdarzeń, jak zawał serca czy wypadek. Tymczasem centra medyczne także posiadają odpowiednie usługi, mogące zapewnić poszkodowanemu należytą opiekę. Czym się więc różnią centra medyczne od szpitali?

Centrum medyczne - definicja

Centrum medyczne to zazwyczaj w ogólnym pojęciu - przychodnia. Pacjenci w centrum medycznym mogą korzystać ze wszelkich świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej, a które nie są zarezerwowane dla szpitali. W zależności od zatrudnionej kadry specjalistów, centra medyczne mogą świadczyć usługi lecznicze, stomatologiczne, opiekuńcze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, psychiatryczne i wiele innych. 

Centra medyczne mają w swojej ofercie także świadczenia ambulatoryjne, gdzie nie jest wymagany pobyt w placówce przez całą dobę. Do takich świadczeń zalicza się badania diagnostyczne lub porady specjalistyczne, gdzie pacjent po ich wykonaniu może od razu iść do domu, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza. 

W centrach medycznych przyjmowani są pacjenci na NFZ oraz ci, którzy zdecydowali się na prywatną opiekę medyczną. Zazwyczaj przy prywatnych wizytach, lekarze specjaliści mają o wiele szybsze terminy, niż w przypadku zapisów z NFZ. Jeśli więc zależy nam na czasie, warto przemyśleć wizytę prywatną u lekarza.

Szpital - definicja

Szpital to, w przeciwieństwie do centrum medycznego, zakład zamknięty opieki zdrowotnej. Charakteryzuje się ciągłą gotowością do przyjęcia chorego. W przeciwieństwie do centrum medycznego zapewnia całodobową opiekę medyczną. Świadczenia wykonywane przez szpital to: diagnozowanie, leczenie, rehabilitacja i pielęgnacja. Rodzaje leczenia szpitalnego są ściśle określone. Inne placówki medyczne nie mogą ich wykonywać. Do takich rodzajów leczeń należą: 

  • leczenie nowotworów
  • chemioterapia
  • zabiegi chirurgii ogólnej
  • świadczenia z oddziału intensywnej terapii

Szpital, tak jak centrum medyczne może świadczyć usługi w ramach NFZ lub prywatnie. 

Ta sama podstawa prawna

Zarówno szpitale, jak i centra medyczne oraz inne placówki medyczne działają zgodnie z tą samą, uchwaloną w kwietniu 2011 roku ustawą działalności leczniczej. Reguluje ona funkcjonowanie wszystkich podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. 

To właśnie ta ustawa określa rodzaje leczenia szpitalnego, które nie mogą być wykonywane przez inne placówki medyczne. 

Centrum medyczne a szpital - podstawowe różnice

Czym więc różni się centrum medyczne od szpitala? Tak jak już wcześniej wspomniano. Szpital zapewnia całodobową opiekę medyczną. Tymczasem centrum medyczne, obok świadczeń lekarskich, kształci także kadry medyczne oraz prowadzi badania. W centrach medycznych z reguły leczą się ci pacjenci, którzy mają wykupione w danym centrum pakiety medyczne. Natomiast w szpitalu przyjmowani są wszyscy ludzie. 

Nie ważne gdzie udamy się w przypadku wystąpienia danych dolegliwości, ważne jest to, by tę pomoc medyczną otrzymać. Zdrowie i życie mamy jedno i warto o nie zadbać w najwyższym stopniu. Codzienna prywatna opieka medyczna może pomóc w tym trudnym zadaniu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena