Buty robocze to jeden z podstawowych elementów ubioru roboczego. Wśród butów roboczych wyróżniamy obuwie ochronne, specjalistyczne, które ma na celu ochronę użytkownika, ale pod pojęciem butów roboczych znajdziemy także taki rodzaj obuwia, który nadaje się do noszenia na co dzień. Jednak czym charakteryzuje się dobre obuwie robocze?

Data dodania: 2021-01-27

Wyświetleń: 568

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dobre buty robocze

Obuwie robocze to podstawa bezpieczeństwa

Zasady BHP są ściśle określone i należy ich przestrzegać. Jeśli więc zatrudnia się pracowników, którzy będą narażeni na czynniki zagrażające ich zdrowiu lub życiu należy zaopatrzyć ich w odpowiednie środki ochrony, w tym odzież ochronną. Do jednego z elementów ubrania ochronnego należy obuwie ochronne, które spełnia odpowiednie normy i ma za zadanie chronić stopę użytkującego go człowieka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Jakie obuwie robocze wybrać?

Wybierając buty robocze należy przede wszystkim zwrócić uwagę w jakich warunkach przyjdzie nam pracować, a następnie do tych warunków dobrać odpowiednie buty robocze. Podczas zakupu takiego obuwia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane buty oraz na konstrukcję takich butów. Bezpieczeństwo i wygoda noszenia są bowiem dwoma podstawowymi warunkami wyboru danego typu obuwia roboczego. Do pracy należy wybrać odpowiednie, dobre obuwie, ponieważ spędzamy w nim wiele godzin, w różnych warunkach, często wręcz niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Materiał wykonania obuwia roboczego powinien cechować się dużą wytrzymałością, a także właściwościami termoaktywnymi. Takie buty muszą oddychać, aby stopa w nich się nie pociła. Bardzo ważnym elementem butów roboczych jest podeszwa, która najczęściej składa się z dwóch warstw - zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wewnętrzna natomiast jest miękka, dopasowująca się do stopy i poprawiająca komfort użytkowania. Odpowiednio dobrane obuwie specjalistyczne, które wykonane jest z jakościowych materiałów to gwarancja komfortu pracy i lekkości nóg nawet po wielu godzinach spędzonych na ciężkiej pracy.

Podział obuwia bezpiecznego

Obuwie bezpieczne najczęściej dzieli się jeszcze na cztery klasy bezpieczeństwa:

  • SB - podstawowy poziom bezpieczeństwa,
  • S1 - buty robocze elektrostatyczne,
  • S2 - posiadają właściwości S1 oraz są wodoodporne, mogą być wyposażone w dodatkową warstwę ocieplającą,
  • S3 - posiadają właściwości S2 oraz mają wzmocnioną podeszwę odporną na przebicie, z głębszym bieżnikiem.

Sklepy z obuwiem roboczym

Należy pamiętać, że w zwykłych sklepach obuwniczych nie znajdziemy odpowiedniego obuwia do pracy. Należy więc poszukać sklepu ze specjalistycznym obuwiem - zawodowym, ochronnym. W takim sklepie znajduje się zazwyczaj szeroki wybór obuwia wykonanego z odpowiednich materiałów i spełniających normy dla obuwia ochronnego. Oprócz obuwia bezpiecznego, ochronnego w takich sklepach znajdziemy także buty zawodowe, które można używać na co dzień, nie posiadają specjalnych, dodatkowych wzmocnień, jak obuwie ochronne, które posiada specjalny, metalowy podnosek chroniący palce stopy przed zmiażdżeniem. W takich sklepach znajdą się różne modele butów dla kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci: trzewiki, śniegowce, kalosze, półbuty, sandały czy obuwie do przemysłu spożywczego. 

Dobór odpowiedniego rodzaju obuwia roboczego

Jak już wcześniej wspomniano, obuwia roboczego w sklepach jest pod dostatkiem, pod warunkiem, że wiemy, gdzie szukać. Warto posiadać dwie pary obuwia roboczego, które będzie przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Inne buty przydadzą się na jesień, zimę, a nawet wiosnę, a inne na lato. Jesienią i zimą musimy postawić, oprócz na ochronę stóp przed szkodliwymi czynnikami czekającymi na nas w pracy, także na ochronę przed chłodnymi temperaturami i wilgocią, jeśli pracujemy na zewnątrz. W lecie, gdy mamy ochotę najchętniej chodzić w klapkach czy sandałkach, zapewniających najlepszą przewiewność i komfort noszenia podczas upalnych dni, warto zainwestować w obuwie ochronne lub zawodowe, które będą dodatkowo bezpieczne i trwałe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena