Obuwie ochronne, niezbędny element indywidualnych środków ochrony, wpisany w plany BHP wielu zawodów, jest szczególnie ważny dla pracowników na placach budowy i w podobnych miejscach. Jest kilka elementów, na które przy wyborze obuwia należy zwrócić uwagę.

Data dodania: 2014-09-01

Wyświetleń: 1686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obuwie ochronne – co trzeba wiedzieć?

Sprawy podstawowe

Obuwie robocze to specjalny typ obuwia.Choć zasadniczo konstrukcja zewnętrzna jest podobna, zachodzą pewne istotne zmiany, takie jak wprowadzenie podnosków lub elementów wzmacniających podeszwę, które mogą zmieniać komfort użytkowania takich butów. Buty ochronne muszą jednak być wygodne, ponieważ praca w trudnych warunkach wymaga szczególnej dbałości o komfort. Ważne jest także, aby but był wygodny z jeszcze innego względu – dyskomfort może powodować rozproszenie uwagi, co zwiększa ryzyko wypadku.

Wzmocnienia i ulepszenia

But roboczy musi być odpowiednio wzmocniony. Standardowy sposób zwiększenia ochrony stopy to specjalna konstrukcja przeciw przebiciowa podeszwy, która chroni stopę od spodu, a także podnoski, które wzmacniają przednią część buta, chroniąc przed poważnymi obrażeniami np. w wyniku upadku ciężkiego przedmiotu. W pewnych przypadkach mogą być jednak istotne inne elementy – wzmocniona cholewa w okolicy kostki lub przesunięte sznurowadła. Usztywniona konstrukcja kostki jest relatywnie prosta do wykonania, ponieważ wykorzystuje się do tego materiału o nieco innej charakterystyce, natomiast zwykle sam materiał nie jest w stanie zapewnić idealnego dopasowania buta do stopy. Tę funkcję pełnią sznurowadła, dlatego buty sznurowane na dłuższym odcinku, nawet od nasady palców, lepiej się dopasowują i zapewniają wyższy komfort.

Komfort termiczny

Buty robocze muszą gwarantować odpowiednią temperaturę wewnątrz. Nie powinny być wykonane wyłącznie z tworzyw sztucznych, gdyż te, jeśli są wielowarstwowe, a ze względu na bezpieczeństwo tak właśnie najczęściej jest, pozostają owszem, wodoszczelne, ale niestety nie pozwalają na prawidłową wentylacje stopy. Temat pozostaje aktualny zarówno w przypadku obuwia zimowego, które musi być właściwie ocieplone, ale i wentylowane, a także roboczego obuwia letniego. W dobrych sklepach bhp można kupić sandały robocze, natomiast ze względu na charakterystykę pracy nie w każdym miejscu można zdecydować się na taki wybór. Zwykle konieczne jest po prostu zastosowanie innych materiałów.

Co ze wzorem?

Wydawać by się mogło, że akurat w przypadku butów roboczych design jest niezbyt istotny, jednak – abstrahując nawet od tego, że design to pojęcie obejmujące także walory użytkowe, projekt obuwia jest ważny. Jeśli w sklepie dostępnych jest kilka modeli w zbliżonej cenie i podobnej charakterystyce, to czynnikiem decydującym będzie najczęściej estetyka. Staranność wykonania i jakość materiałów to tylko jedna strona medalu – klient zawsze dokonuje oceny estetyki produktu, dlatego kolekcje ubrań i obuwia roboczego są projektowane w różnych kolorach i fasonach, o ile nie ma to szkodliwego wpływu na funkcjonalność.

Poprawność w każdym calu

Obuwie robocze to wyjątkowo istotny element ubioru. Producenci skupiają się nie tylko na właściwościach obuwia, czyli na tym, że buty są odpowiednio ciepłe, przewiewne, wygodne i zabezpieczają stopę, ale również na tym, aby były one atrakcyjne wizualnie. Z tego powodu ceny są często windowane w górę – dobre buty można jednak kupić już za około 80 złotych brutto, natomiast te w cenie powyżej 200 złotych należy potraktować jako buty do zadań specjalnych, których funkcjonalność pozwala na zastosowanie w szczególnie wymagających warunkach.

Licencja: Creative Commons