Poznaj fascynujące dzieje założyciela najbardziej prestiżowej organizacji bodyguardów. Dowiedz się, dlaczego członkostwo w IBA to gwarancja najwyższej jakości usług.

Data dodania: 2013-07-30

Wyświetleń: 1502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

International Bodyguard Association to prestiżowa organizacja zrzeszająca śmietankę ochroniarzy na całym świecie. Jej korzenie wywodzą się z Francji. Powstała w grudniu 1957 roku w Paryżu. Jej ojcem jest Major Lucien Ott - francuski weteran, który dorastał razem z legionistami w Algierii. Pochodził on z rodziny z wojskowymi tradycjami - jego dziadek zginął na froncie I wojny światowej jako żołnierz elitarnego Chasseurs d'Afrique, a jego ojciec służył długie lata w kawalerii, gdzie został ranny.

Lucien Ott dołączył do oddziałów komandosów w Indochinach i jako ochotnik uczestniczył w misji na Dien Bien Phu, gdzie był raniony i pojmany do niewoli przez siły Viet Minhu. Na szczęście udało mu się wydostać i wkrótce został członkiem wywiadu wojskowego. Dzięki współpracy ze służbami specjalnymi poznał tajniki karate i Aiki Ju Jutsu pod okiem Tetsuki Murikamiego.

W 1956 roku Lucien Ott zaczął zajmować się ochroną VIPów. Już na samym początku pracy stwierdził, że metody i procedury, które są powszechnie stosowane przez bodyguardów, są przestarzałe i mało efektywne. Z tego zrodziła sie metoda nazwana później "Defense and Security" (ang. obrona i bezpieczeństwo). Ott jest także autorem wyrażenia "protection rapprochée", co można tłumaczyć na polski jako "ścisła ochrona". Jednym z głównych obszarów zainteresowań Otta był algierski terroryzm. Dzięki jego doświadczeniu i  zasługom w zwalczaniu tego ruchu został on osobistym ochroniarzem prezydenta de Gaulle.

W 1957 roku Ott stworzył International Bodyguard Association. Organizacja miała także pełnić rolę think-tanku dla ochroniarzy i wspomagać wymianę poglądów i doświadczeń. Po kilku latach wyrzeczeń i poświęceń jego kariera zawodowa rozkwitła, jednak życie osobiste legło w gruzach. Bolesny rozwód spowodował, że Ott na pewnien czas porzucił karierę w ochronie po to, by oddać się szkoleniu kaskaderów. Wkrótce jednak powrócił do branży jako bodyguard największych gwiazd kina, a do szkolenia przyszłych kadr najbardziej cenionych bodyguardów.

Po śmierci Luciena Otta szefostwo w International Bodyguard Association przejął jego uczeń - James Short. Ten doświadczony ochroniarz, który jako pierwszy obcokrajowiec szkolił KGB (w 1991 roku), ma na koncie m.in. szkolenie sił ONZ w Bośni, a także prace ze służbami ochrony w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i wielu innych krajach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena