Każdy przedmiot, używany w niewłaściwy sposób może grozić niebezpieczeństwem. Jednak niekiedy zagrożenie może przyjść z kompletnie niespodziewanej strony, ponieważ groźba czyha nawet w miejscu, które uznajemy za najbezpieczniejsze – w naszym własnym domu!

Data dodania: 2014-09-17

Wyświetleń: 929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Termometr

Pomocne i kojarzące się z lekarstwami termometry starej daty kryją w sobie jeden z bardziej niebezpiecznych pierwiastków używany w przemyśle – rtęć. Nawet niewielka ilość ukryta w szklanej tubce po dostaniu się do wody zatruwa ją bezpowrotnie. Co prawda niegdyś zalecano wdychanie oparów rtęci w ramach zdrowotnych, ale dość powiedzieć, że jednym z „pacjentów” był Iwan Groźny, by przekonać się o skuteczności kuracji.

 

Baterie

Nie bez powodu zbieramy teraz akumulatory do specjalnych pojemników. Zawarte w nich chemikalia to prawdziwa bomba ekologiczna, która ukryta jest za cienką warstwą metalu. Na szczęście coraz mniej urządzeń działa za pomocą tradycyjnych „paluszków”.

 

Piecyki elektryczne

W sezonie zimowym używane do dogrzania zimniejszych pomieszczeń, należy jednak używać ich z dużą ostrożnością. Skierowane na materiał lub tapetę, potrafią podgrzać ją do poziomu zapłonu, a stamtąd krótka droga do nocnego pożaru.

 

Kulki na mole

Któż by się spodziewał, że skoncentrowana dawka chemikaliów, mająca za zadanie odstraszyć samym swym zapachem te bardzo uporczywe owady, może mieć negatywne efekty uboczne? Czy na podstawie naftaliny czy dichlorobenzenu, mamy do czynienia z szkodliwym dla układu oddechowego i wątroby środkiem.

 

Kable

Numerem jeden wśród sprawców domowych pożarów, nieszczelna instalacja elektryczna to bardzo realny problem. Dlatego zawsze warto sprawdzać napięcia jakie zniesie rozdzielnik z danego gniazdka, rozplątywać gęstwiny kabli i sprawdzać czy ich izolacja nie uległa uszkodzeniu.

 

Chlor

Używany do uzdatniania wody w basenie roztwór jest szalenie trujący, zarówno w formie oparów, jak i płynnej. Zdecydowanie jeden z najbardziej niebezpiecznych środków w okolicach domu, należy zwracać na niego szczególną uwagę.

 

Farba ołowiowa

O szkodliwości ołowiu wiedziano od lat, jednak mimo tego używany był jako element wielu codziennych udogodnień. Tak było z farbami, jednak z czasem okazało się, że szkodliwe wpływ powoduje nie tylko dotyk, ale także przebywanie w pomieszczeniu pokrytym taką warstwą. Przy usuwaniu ołowiowej farby koniecznie należy zadbać o wszelkie środki ostrożności.

Licencja: Creative Commons