Nie, wbrew pozorom tej listy nie otwiera Polska. Ani Ocean Atlantycki, chodzi o miejsca na Ziemi, nad którymi anioły płaczą prawie cały czas. Poznajmy najbardziej deszczowe części naszego globu, dlaczego takie są i dowiedzmy się jak radzą sobie z tymi warunkami mieszkający tam ludzie.

Data dodania: 2014-09-17

Wyświetleń: 1287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najbardziej zalane miejsca na Ziemi

Big Bog, Maui, Hawaje

Tłumaczona dosłownie na „wielkie bagno” nazwa jest w tym wypadku myląca, bo ten piękny zakątek pełen bogatej roślinności jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Nie kłamie co do wilgotności, bo wskutek wschodnich wiatrów przynoszących wilgoć znad Pacyfiku przewalających się nad górskimi szczytami pada tu ponad 10 000 mm deszczu rocznie (10 metrów).

 

Debundscha, Kamerun

Mieszkańcy tej wioski muszą przyzwyczaić się do opadów rzędu 10 metrów rocznie, budując swoje domy na palach osadzonych w zboczach góry Kamerun. Za opady, poza równikową wilgotnością, odpowiada masyw górski, który zatrzymuje wilgoć przed dostaniem się w głąb kontynentu.

 

San Antonio de Ureca, wyspa Gioko, Gwinea Równikowa

Najwilgotniejsze miejsce w Afryce, sezon suchy trwa tam tylko od listopada do marca, przez resztę roku spada tam ponad 10 500 mm wody. Plaże wokół San Antonio de Ureca są schroniskiem dla całej masy żółwi, niektóre z nich lądują w zupie. To jeden z niewielu plusów mieszkania w tak zalewanej części świata.

 

Tutendo, Kolumbia

Pobliskie miasto Quibido może pochwalić się tytułem najwilgotniejszego na świecie. Nawet na bardzo deszczowej wyżynie kolumbijskiej Tutendo wyróżnia się ciągłymi opadami, ponieważ spada tam ponad 11 700 mm deszczu rocznie. Nagromadzenie wody w chmurach wynika z opływającego wybrzeże Kolumbii prądów i natychmiastowego przewyżenia Andów.

 

Cherrapunji, stan Megalaja, Indie

Nadmorski stan jest najwilgotniejszym miejscem na Ziemi, ze względu na potęgę monsunowych deszczy i przepływających prądów. Co ciekawe, mimo że na Cherrapunji spada ponad 11 750 mm deszczu rocznie, zimą w wiosce brakuje wody. Miejscowi chronią się przed mokrą porą nosząc przypominające łódki kapelusze z trzciny, a atrakcją wokół wioski są żywe mosty z korzeni.

 

Mawsynram, stan Megalaja, Indie

Oddalona raptem o 15 kilometrów wioska może „pochwalić” się odrobinę wyższymi opadami – w Mawsynram spada 11 871 mm wody rocznie, co daje prawie metr na miesiąc! Mieszkańcy tego rejonu w okolicy zatoki bengalskiej (odpowiedzialnej za te masywne opady) wyciszają swoje chaty za pomocą trawy, ponieważ padający absolutnie bez przerwy deszcz potrafi doprowadzić do szału.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena