Ciekawostki - czym są tak naprawdę ? Kłamstwem, oszustwem, reklamą czy prawdą, a może wszystkim po trochę.Niezależnie od tego każdy z nasz poszukuje informacji, o których nikt nic nie wie - dzięki tej wiedzy stajemy się ważniejsi.

Data dodania: 2010-11-09

Wyświetleń: 2189

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas uwielbia ciekawostki. Jakież byłyby nudne opowiadania, gdyby nie było odrobiny czegoś niezwykłego, czegoś o czym wiedzą tylko nieliczni. Dlatego też z tak dużym zainteresowaniem słuchamy ciekawostek i przeszukujemy wiele stron, aby móc je znaleźć. Wiele takich ciekawostek posiada m. in. województwo małopolskie. Poznajmy chociaż kilka z nich, ale podkreślmy, że są raptem kroplą w morzu, gdyż jest ich niezliczona liczba - trzeba je tylko wyszukać np. w sieci.

Każdy z nas oglądał Janosika. Do tego czasu często spoglądamy na powtórki tego właśnie serialu, chociaż pewnie widzieliśmy go już wiele razy. A kto wie gdzie go kręcono? Zapewne niewiele osób. Zamek w Czorsztynie, Niedzica – to tam m. in. kręcono zdjęcia do Janosika. Ponadto, tłem dla serialu stała się również mała wioska o nazwie Dębno Podhalańskie znajdująca się blisko Nowego Targu, która słynie przede wszystkim z kościółka. Serial nagrywano również w miejscowości Trybsz obok Niedzicy. W czasie oglądania serialu możemy również dostrzec tablice z Doliny Chochołowskiej. Ponadto, w Zakopanem możemy spotkać również renifery. To nie żadne przejęzyczenie, ale rzeczywiście prawda. Renifery są sprowadzane prosto z Laponii.

Co do ciekawostek w Krakowie również jest ich ogromna masa. Chociażby to, że Kraków otrzymał w 2000 r. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Natomiast w 2007 r. otrzymał następny tytuł. Tym razem Najmodniejszego Miasta Świata. Jest więc się czym szczycić. Kraków posiada około 6000 tysięcy zabytków. Niektóre z nich mają już 600- letnią historię.

Ciekawostki ma zapewne każde miasto, więc również takie mniejsze miasta jak: Nowy Sącz i Tarnów mają również swoje ciekawostki. Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast w województwie małopolskim. Lokacja miasta nastąpiła już w XIII w., a dokładnie w 1292 r. W Nowym Sączu przeprowadzono tzw. eksperyment sądecki. Polegał on zainicjowaniu przez Radę Ministrów spraw rozwoju gospodarczego. Plan różnił się w znacznym stopniu od planów centralnych - tak popularnych w PRL-u, gdyż był nastawiony na rozwój tylko i wyłącznie ziemi sądeckiej. W ramach właśnie tej akcji Nowy Sącz stał się bardzie rozwinięty pod względem turystyki, gdyż właśnie wtedy rozbudowano m. in. bazę hotelarską. Co natomiast do Tarnowa wspomnijmy o ciekawostkach związanych z powstaniem samej nazwy miasta. Według jednej z wersji nazwa pochodzi od krzewu tarniny, która była bardzo popularna na tych właśnie terenach. Inna jeszcze wersja mówi, że nazwa pochodzi od Taran, który był pełnomocnikiem królewskim, który sprawował funkcję nadzorcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena