W 1917 udało się zbudować pierwszy samolot sterowany falami radiowymi. Podczas II Wojny Światowej niemcy próbowali zbudować różnego rodzaju broń o dalekim zasięgu. Jak zwykle wojsko miało swój wkład w rozwój takiego hobby jakim jest modelarstwo zdalnie sterowane.

Data dodania: 2011-11-21

Wyświetleń: 3283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zwykle wojsko miało zamiar wykorzystania modeli zdalnie sterowanych (w odpowiedniej skali) do niszczenia obiektów oddalonych. Od momentu wypuszczenia pierwszego samolotu zdalnie sterowanego minęło już wiele lat, a samo modelarstwo i modele latające rozwinęły się w bardzo dużym stopniu.

Aktualnie na niebie można zobaczyć różne konstrukcje od bardzo tanich piankowych (EPP, EPA, itp.) po konstrukcje redukcyjne czyli modele wykonane w skali zgodnie z planami realnych obiektów, czyli modele samolotów wykonane zgodnie z planami oryginalnych maszyn ale w określonej skali.

Konkurs dla modelarzyodbyły się po raz pierwszy w roku 1931. Jego głównym celem było stworzenie żyroskopu pozwalającego na uniesienie modelu w pionie oraz wykonanie zawisu - czyli stworzenie modelu śmigłowca umożliwiającego stabilny lot dzięki zastosowaniu żyroskopów.  Konkurs był skierowany do młodych ludzi w wieku poniżej 21 roku życia.

Zdalnie sterowane modele stały się popularne w latach 1950-1960 jednak ich główną wadą była konieczność zbyt częstego ładowania akumulatorów i duży pobór prądu.

Dopiero po 1970 nastąpiły znaczne zmiany i postęp w modelarstwie, który pozwolił na szybki rozwój tego hobby. Modele mogły latać znacznie dłużej i pojawiło się wiele podzespołów zamiennych. Dotychczas większość modelarzy wykonywała ręcznie wszystkie podzespoły, a w latach siedemdziesiątych zaczęto sprzedawać zminiaturyzowane silniki i podzespoły sterujące. Odbiorniki do zdalnego sterowania również przyjęły mniejsze rozmiary co umożliwiło budowanie znacznie mniejszych modeli.

Jednym z największych konkursów organizowanym dla modelarzy był konkurs największych modeli samolotów zdalnie sterowanych, który to miał miejsce w 2008 roku w Lakelan na Florydzie. W ciągu 5 dni, 125 modelarzy zaprezentowało swoje makiety samolotów RC.

W Polsce historia modelarstwa lotniczego sięga 1923 roku i jest związana z pionierskim okresem lotnictwa. Za pierwszego modelarza w Polsce uważa się Czesława Tańskiego. Jako pierwszy wykorzystywał modele samolotów do testów w celu wykonania latających aparatów. To właśnie modelarstwo pozwoliło na zmniejszenie kosztów oraz przyśpieszenie prac nad latającymi maszynami.

Jako datę narodzin sportu modelarskiego w Polsce przyjmuje się rok 1926. Tego też roku 23 maja na Polu Mokotowskim w Warszawie zostały rozegrane pierwsze zawody. We „Wszechpolskim konkursie modeli latających” wzięło udział 34 zawodników i 150 modeli. Te zawody rozpoczęły cykl tego typu imprez i od nich jest liczona kolejność rozgrywanych Mistrzostw Polski Modeli Latających.

Modelarstwo posiada bardzo duże walory wychowawcze i edukacyjne co dostrzegło Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które wprowadziło modelarstwo jako przedmiot obowiązkowy do programu nauczania jako zajęcia techniczne. Tym programem objęto ponad 300 000 uczniów we wszystkich szkołach powszechnych, średnich i zawodowych. Dzięki modelarstwu nasze lotnictwo i przemysł lotniczy pozyskał znaczne zaplecze kadrowe.

Dopiero po pewnym czasie, a mianowicie w roku 1936 Międzynarodowa Federacja Lotnicza uznała modelarstwo lotnicze za oficjalną dyscyplinę sportów lotniczych. Od 1955 roku włączono modelarstwo do klasyfikacji sportowej. Natomiast w 1975 roku uznano je za dyscyplinę sportów technicznych. Zaś dopiero w 1996 roku na mocy Ustawy Sejmowej o Kulturze Fizycznej, Zarządzeniem Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, a obecnie Ministra Edukacji Narodowej, za jedną z dziesięciu dyscyplin sportów lotniczych.

Jak więc widać modelarstwo jak narazie rozwija się dość wolno, a w głównej mierze przyczyną tego były bardzo duże ceny modeli oraz podzespołów. To na szczęście się już zmieniło i modele można zakupić w bardzo niskich cenach - wszystko zależy od tego jakim modelem jesteśmy zainteresowani.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena