Duża liczba osób myśli, że model RC jest to zabawka, której producentem jest firma o nazwie „RC” lub sama zabawka nosi nazwę „RC”. Niestety jest to bardzo dalekie od prawdy.

Data dodania: 2011-11-21

Wyświetleń: 2606

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Modelarstwo dzieli się na różne typy, a jednym z nich jest modelarstwo zdalnie sterowane czyli Remotely Controlled. To właśnie angielskie określenie na modele zdalnie sterowane daje w skrócie RC. Jako łatwiejsze i krótsze w wymowie przyjęło się w naszym kraju i w ten sposób modelarze określają modele sterowane falami radiowymi.

Czym się charakteryzuje modelarstwo zdalnie sterowane.

Elektronika RC posiada trzy główne elementy. Nadajnik jest elementem sterującym. Posiada drążki sterujące, przełączniki, pokrętła i różne trymery usytuowane pod palcami rąk. Odbiornik jest zamontowany w modelu i służy do odbierania i przetwarzania sygnałów pochodzących z nadajnika. Sygnały sterujące są przetwarzane na odpowiednie prądy za pomocą, których odbiornik rusza serwomechanizmami – czyli fizycznie przekazuje odpowiednie wychylenia drążków z nadajnika na ruchome elementy modelu. Ponadto, zestawy nadajnik-odbiornik posiadają różne liczby kanałów na których pracują. Kanały określają liczbę serwomechanizmów jaką nadajnik może bezpośrednio obsłużyć. Od liczby kanałów zależy jak bardzo zaawansowanym modelem można sterować. Oczywiście im ta liczba większa tym więcej funkcjo można posiadać w modelu, np. chowane podwozie, klapy, biegi w modelach jeżdżących, oświetlenie i wiele więcej.

Kolejnym z elementów, używanym głównie w modelach elektrycznych jest regulator obrotów silnika (Electronic Speed Controller - ESC) czyli potocznie zwany „regiel”. W ostatnich latach regulatory zostały opracowane w celu zastąpienia starych sterowanych rezystorów, które były strasznie mało wydajne. Są to elementy w pełni elektroniczne i nie wymagają elementów mechanicznych i odpowiadają za odpowiednie wysterowanie prądami idącymi do silnika elektrycznego, a to wszystko w celu osiągnięcia odpowiedniej prędkości obrotowej.

Standardowo aparatury posiadały dwa ruchome drążki za pomocą, których sterowało się modelem. Dopiero w latach osiemdziesiątych japońska firma Futaba zastosowała koło sterujące w aparaturach przeznaczonych do modeli samochodów RC. W aparaturach tych zastąpiono dwa drążki kołem sterowym i spustem jak w pistolecie. Za pomocą koła sterujemy kierunkiem jazdy modelu, natomiast za pomocą spustu ustalamy jego prędkość postępową do przodu lub do tyłu. Takie rozwiązania, czyli aparatury pistoletowe są znacznie łatwiejsze w obsłudze i bardziej intuicyjne dla wielu osób.

Zabawki czy modele?

Aktualnie są tysiące różnych pojazdów zdalnie sterowanych. Większość z nich to zabawki dla dzieci. W takim razie co różni zabawki zdalnie sterowane od hobbistycznych modeli zdalnie sterowanych?

Modele RC charakteryzuje modułowa budowa i praktycznie nieograniczone możliwości technicznych modyfikacji. Ponadto, każdy z elementów modelu można zakupić w sklepie modelarskim (w skrócie sklep RC), tak jak jest to w przypadku standardowych samochodów, którymi jeździmy codziennie.

Zabawki RC posiadają proste i tanie układy RC, najczęściej zintegrowane z odbiornikiem i serwomechanizmami co uniemożliwia przeniesienie tego układu do innego modelu. Elementy mechaniczne i elektroniczne w zabawkach RC są dedykowane tylko i wyłącznie do danej zabawki, a producent nie przewidział elementów zamiennych do swojej zabawki i nie oferuje żadnych możliwości modyfikacyjnych takiej zabawki. Jest to związane z niską ceną zabawki oraz jej jednorazowym charakterem.

Tak więc należy pamiętać, że zakup zabawki zdalnie sterowanej w markecie, przeważnie w cenie zbliżonej do 100-200zł nie ma odzwierciedlenia w prawdziwym sklepie modelarskim, gdzie modele są zbudowane z małych podzespołów i składane w fabryce lub przez modelarzy.

Co więcej budowa modelu często odzwierciedla budowę prawdziwej maszyny i jest wykonana w pewnej skali czyli pomniejszeniu na bazie oryginalnych planów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena