Większość osób przychodzących do sklepu z modelami RC określa to co widzi mianem drogich zabawek. Niestety bez większego zainteresowania wychodzą, twierdząc, że w markecie kupią to taniej. Czy tak jest naprawdę? Czy na pewno kupią taniej i będą zadowoleni?

Data dodania: 2011-02-24

Wyświetleń: 2317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wartość dla współczesnego człowieka to pojęcie względne. Coraz częściej wartość ma znaczenie wyłącznie materialistycznye Dlatego stwierdzenie drogi, drogo, droga ma tutaj rację jak najbardziej. Jednak sugerowanie się jedynie ceną jest niestosowne. Wszelkie produkty: zabawki, modele RC, samochody, itp. są dostępne niemal natychmiast, a od chwili upowszechnienia Internetu również możliwe do nabycia bez najmniejszego wysiłku i zwykle polegające na paru kliknięciach. Dlatego osoby wchodzące do sklepu modelarskiego zareagują jedynie na kwotę, pomimo że to, co zobaczyli na pułkach ich zainteresowało. Jednak na kwotę składa się dużo czynników: od transportu, przez obsługę sklepu po jakość ,w tym przypadku jakość modeli RC.

Często takie osoby, które stwierdzą, że w markecie jest ten sam produkt – tylko zabawka – wraca do sklepów modelarskich z chęcią naprawy swojej zabawki. Niestety uzyskują informację, że produkt, który zakupili rzeczywiście jest tylko zabawką i nie można go naprawić, ponieważ producent nie przewidział części, itp. Dla niego to również była zabawka, dlatego nie planował jej naprawy. Modelarstwo jest to działalność człowieka polegająca na odwzorowaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli.

Jak więc sama definicja mówi jest to wykonanie modelu, który powinien wyglądać identycznie jak prawdziwy pojazd. Co za tym idzie wszystkie elementy powinny być podobne lub takie same, tylko wykonane w określonej skali. Dlatego podczas produkcji każdy element, śrubkę, wahacz produkuje się osobno, a później składa w całość. To gwarantuje prawidłowe wykonanie modelu oraz dostępność części tak jak to jest w przypadku prawdziwych pojazdów w skali 1:1.

Dlatego proces produkcyjny jest bardziej złożony niż przy produkcji zabawek. Przeważnie zabawka w całości jest odlewana z tworzywa. Modelu niestety nie da się wykonać w ten sposób, ponieważ to nie byłby już model. Ponadto, modele charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne niż zabawki. W przypadku zabawek producent kładzie nacisk na cenę. W modelarstwie nacisk kładzie się na jakość i funkcjonalność. Dlatego w modelach stosuje się silniki elektryczne, spalinowe, różnej twardości sprężyny zawieszenia, amortyzatory cierne, olejowe, a to wszystko wpływa na jakość modelu oraz na jego możliwości. Użytkownik może w dowolny sposób zmieniać i modyfikować jego podzespoły, ich ustawienia. Dzięki takim możliwościom model zachowuje się jak prawdziwy samolot, samochód, łódź, czołg lub dowolny inny pojazd.

Czy model to zabawka? – i tak i nie. Modele dla początkujących można nazwać zaawansowanymi zabawkami, gdyż nacisk kładzie się na doskonalenie umiejętności sterowania tymi modelami. Natomiast wyższej klasy modele to już nie zabawki. Ciężko powiedzieć o modelu „zabawka” skoro porusza się np. 80 km/h. Modele osiągają prędkości nawet 200 km/h, a więc często większe prędkości niż niejeden samochód, którym się codziennie poruszamy po mieście. Skoro model jeździ, lata, pływa szybciej niż nasz samochód w skali 1:1 to czy możemy go nazwać zabawką ?

Uważam, że na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Osobiście twierdzę, że to nie jest już zabawka.

Tak więc kolejnym razem, jak zaglądniesz do jakiegoś sklepu modelarskiego nie mów, że mają drogie zabawki ,tylko zapytaj czym one się charakteryzują, a może odnajdziesz w tej zabawce swoje nowe hobby. Warunek jest jeden, musisz trafić do profesjonalnego sklepu modelarskiego, w którym pracują modelarze, a nie sprzedawcy. Tutaj wymagana jest wiedza techniczna, ponieważ nie mamy do czynienia z bułkami.

Mam nadzieję, że dzięki temu i innym artykułom świadomość na temat modeli RC się zmieni i przestaniemy już kupować jednorazowe zabawki, a zaczniemy się pasjonować modelami, które również można naprawiać jak prawdziwe samochody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena