Jak zostało już wcześniej wspomniane w jednym z poprzednich artykułów, DSSS zachowuje się jak pojazd, który wielokrotnie pojawia się i znika na różnych pasach ruchu na autostradzie z taką częstotliwością, że praktycznie wygląda jakby znajdował się na wszystkich naraz. W przypadku FHSS twój pojazd nie tylko zmienia pasy ruchu, ale również skacze po różnych autostradach.
W terminologii technicznej oznacza to, że częstotliwość wysyłana przez nadajnik nie tylko skacze w zakresie wybranego kanału, ale w rzeczywistości skacze po różnych kanałach w danym zakresie.
Tak więc FHSS jest odporny na zatłoczone kanały co mogło powodować problemy w przypadku DSSS. W przypadku natłoku transmisji na danym kanale następuje przeskok na inny kanał, gdzie transmisja może być przeprowadzona w sposób prawidłowy.
W normalnych warunkach FHSS skacze pomiędzy kanałami z wybranego zakresu zgodnie z przypadkową sekwencją skoków. Dlatego prawdopodobieństwo użycia tego samego kanału przez kilka nadajników jest bardzo małe.
Jak FHSSS radzi sobie z interferencjami?
Porównując system FHSS do żołnierzy na polu walki można sobie wyobrazić oddziały, które skaczą z jednego pola walki na inne za nim przeciwnik się zorientuje. To powodowałoby, że trafienie w takie oddziały byłoby praktycznie niemożliwe. Podobnie zachowuje się system FHSS, dlatego interferencja jest praktycznie niemożliwa.
Aktualnie w systemach zdalnego sterowania modelami RC używa się mieszanego trybu FHSS i DSS. Polega to nie tylko na rozproszeniu sygnału po całym kanale ale również na losowych skokach po różnych kanałach.
Dzięki temu system FHSS jest bardzo trudny do zakłócenia co znacząco wpływa na stabilność transmisji i pewność w sterowaniu np. samolotem RC.
Dlatego jeżeli planujesz zabawę modelami RC przemyśl zakup profesjonalnej aparatury RC do sterowania, gdyż może Ci zagwarantować pewność, że nie zgubisz zasięgu i nie rozbijesz modelu. Aktualnie każdy sklep modelarski posiada takie aparatury w swojej ofercie, więc przed zakupem dowiedz się co najlepiej wybrać, aby zagwarantować sobie precyzję i pewność sterowania modelami.