Modelarstwo to ciekawe i bardzo wciągające hobby, które nie traci na popularności. Pomimo rozwoju technologii i wielu innych możliwości, nadal nie brakuje pasjonatów ręcznego sklejania modeli. Początkujący modelarze często nie wiedzą jednak, od czego zacząć, a podjęcia decyzji nie ułatwia szeroki dostęp do różnego rodzaju akcesoriów modelarskich. 

Data dodania: 2022-02-09

Wyświetleń: 490

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niezbędnik modelarza. Co warto kupić na start?

Specjalnie z myślą o osobach, które planują uczynić z modelarstwa hobby na całe życie, przygotowaliśmy zestawienie najpotrzebniejszych akcesoriów modelarskich, które przydadzą się podczas pracy.

Akcesoria do wycinania i szlifowania części

Każdy początkujący pasjonat modelarstwa musi zaopatrzyć się w akcesoria do wycinania części. Na początek warto wybrać prosty nożyk segmentowy w wersji wysuwanej, który pozwoli precyzyjnie docinać poszczególne elementy. Taki prosty, uniwersalny nożyk powinien w zupełności wystarczyć do pierwszych prac, a koszt jego zakupu jest na tyle mały, że nie obciąży naszego budżetu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku początkujących osób, które jeszcze nie są pewne, jak długo pozostaną związani z modelarstwem.

W dalszej kolejności, kiedy będziemy rozbudowywali swój warsztat, warto natomiast pokusić się o zakup bardziej profesjonalnego narzędzia. Jest nim specjalny nożyk modelarski z trójkątnym ostrzem, z którego korzystają pasjonaci modelarstwa na całym świecie. Swoim wyglądem przypomina on chirurgiczny skalpel i jest podobnie jak on, ostry i precyzyjny. Takie narzędzie świetnie sprawdzi się do wycinania skomplikowanych części i ich dalszej obróbki. Dobrym wyborem dla bardziej zaawansowanych modelarzy będą także cążki, które idealnie nadają się do wycinania z ramek. Dopełnieniem warsztatu początkującego pasjonata modelarstwa będzie specjalna mata do cięcia.

Dodatkowe akcesoria do tworzenia i obróbki modeli

Wycięte fragmenty, z których następnie powstaną modele trzeba dodatkowo opiłować. W tym celu warto mieć pod ręką specjalny pilnik, za pomocą którego wygładzimy miejsca cięć i nadamy im gładkie linie. Pilnik przyda się także do usuwania skaz. Na początek zupełnie wystarczające będą pilniki do paznokci, z czasem jednak warto sięgnąć po specjalne akcesoria modelarskie o zróżnicowanych gradacjach.

Bardziej zaawansowani modelarze mogą ponadto rozważyć zakup formatki ze sklejki https://www.sklep.modelmaking.pl/pol_m_Sklejka_Formatki-ze-sklejki-lisciastej-163.html. Jest to materiał, który można wykorzystać do tworzenia modeli różnego rodzaju. Są lekkie i solidne, przez co świetnie nadają się jako baza do modeli latających. Formatki ze sklejki powstają z różnych gatunków drewna, np. z drewna brzozowego, sosnowego lub bukowego. Są przy tym trwałe, elastyczne oraz estetyczne, co czyni z nich idealną bazę pod modele różnego rodzaju.

Kolejnym must have w warsztacie modelarza jest klej. Kleje modelarskie to specjalne produkty, które działają na nieco innej zasadzie niż zwykłe produkty tego typu dostępne w sprzedaży – nadtapiają bowiem plastik w miejscu klejenia oraz trwale wiążą ze sobą obie części. Dzięki temu spoiwo nie rozkleja się z czasem. Kleje modelarskie występują w dwóch podstawowych wersjach – z pędzelkiem lub igłą. Ten pierwszy jest uniwersalny i sprawdzi się w większości przypadków, drugi natomiast pozwala na bardziej precyzyjne klejenie detali.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena