Szczegóły tradycyjnych systemów do zdalnego sterowania modelami typu RC. Dlaczego nie wolno ich używać w dzisiejszych czasach i jakie są alternatywy dla tradycyjnych technologii transmisyjnych?

Data dodania: 2011-10-26

Wyświetleń: 2710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od samego początku kiedy powstały pierwsze radia do zdalnego sterowania modelami RC, co miało miejsce prawie pół wieku temu, używano technologii wąskiego pasma czyli medium transmisyjne o pojedynczym kanale głosowym.

"Wąskie pasmo" określa ilość przestrzeni jaką sygnał wykorzystuje w spektrum dostępnych częstotliwości. Aktualnie systemy zdalnego sterowania operują na wąskiej przestrzeni o relatywnie niskich częstotliwościach: 27, 35, 36, 40, 41 lub 72Mhz. Oczywiście są to systemy, które już powoli odchodzą do lamusa i wkrótce zaprzestanie się ich wykorzystywać ze względu na ograniczenia w stosowaniu tej technologii transmisji w zatłoczonej przestrzeni radiowej.

Tak wąskie pasmo jakie jest zajmowane dla poszczególnych kanałów RC może być porównane do jazdy na rowerze po wąskiej linie, a taka jazda wiąże się z problemami:

Po pierwsze nie można jechać za szybko, gdyż lina jest wąska i jazda wymaga precyzji. To oznacza w transmisji, że nie można wysyłać zbyt często i szybko danych kontrolnych pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem.

Po drugie, jeżeli pojawi się drugi rowerzysta to napewno obydwoje spadną z liny. W terminologii transmisji radiowych oznacza to, że wąskie pasmo częstotliwości, które jest wykorzystywane w przypadku pojawienia się kolejnej transmisji, będzie skutkowało interferencją czyli nałożeniem się fal. W efekcie zakłócenia lub blokada transmisji.

Dlatego staje się oczywisty fakt, że nie jest to najlepsza sytuacja do kontrolowania potencjalnie drogich, a czasami nawet niebezpiecznych modeli, które są sterowane za pomocą fal radiowych. Dlatego używanie tej technologi przez dekady wymagało zarządzania kanałami czyli zezwolenia na korzystanie z danego kanału tylko jednej parze nadajnik/odbiornik.

Jak więc widać wąskie pasmo mogło być używane w czasach kiedy modelarstwo się dopiero rozwijało i nie było tak dużego natężenia fal radiowych jak ma to miejsce dzisiaj. Aktualnie praktycznie staje się nie możliwe korzystanie z podstawowych kanałów do sterowania modelami ponieważ zakłócenia pojawiają się bardzo często, a sekundowe utraty kontroli nad modelem mogą skutkować jego rozbiciem lub spowodowaniem szkód w mieniu lub uszczerbek na zdrowiu osób postronnych.

W związku z powyższym wprowadzono nowe metody transmisji do modelarstwa, a mianowicie DSSS, FHSSS czyli różne wersje pracy systemów w paśmie 2.4GHz

Licencja: Creative Commons
0 Ocena