Przyklejając na gorąco żelazkiem papierowe serwetki pewnie nie jeden raz nie chciało się przyłożyć na wycięty wzór papieru pergaminowego, dlatego też klej decoupage pod wpływem gorąca został nam na żelazku. Co teraz z tym zrobić? Jak się go pozbyć bez niszczenia żelazka?

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 9220

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Są różne sposoby usuwania kleju z żelazka, ale zawsze najlepiej jest nie stosować do przyklejania serwetek żelazka, którego używamy na co dzień do ubrań. Szkoda go, lepiej jest wziąć z domu jakiś starszy model, bez nowoczesnych udogodnień. Kiedy jednak już zniszczyliśmy troszkę nasze ukochane żelazko nie popadajmy w rozpacz. Przecież wszystko da się w dość łatwy sposób usunąć. Prostym sposobem jest zastosowanie spirytusu. Zimne żelazko możemy przetrzeć kilku krotnie watą ze spirytusem i wszystkie małe zabrudzenia powinny błyskawicznie zniknąć.

Przy większych przyklejonych fragmentach można zastosować inne sposoby, takie jak specjalne pasty, czy sztyfty do czyszczenia żelazka. Ich sposób użycia jest naprawdę bardzo prosty. Wystarczy że postawimy pionowo włączone żelazko i rozprowadzimy środek na zabrudzona powierzchnię. Później wystarczy przetrzeć miejsce zabrudzenia ściereczką i gotowe.

Niektórzy do czyszczenia przypalonego żelazka stosują mleczko do czyszczenia zlewu, ale nie wiem czy ten sposób jest taki zupełnie bezpieczny, ale na pewno się sprawdza. Trzeba lekko rozgrzać żelazko, a następnie ściereczką z mleczkiem przetrzeć stopę żelazka do momentu aż całe zabrudzenie zostanie usunięte. Można zastosować tę metodę na zimne miejsce zabrudzenia, ale nie zawsze wszystko dokładnie zostanie wymyte.

Trzecim pomysłem – dość starym – na wyczyszczenie żelazka na przykład z kleju, czy przypalonego motywu jest zastosowanie zwykłej soli. W tym przypadku na gruby papier, czy gazetę kładziesz białą kartkę papieru, a na nią sypiesz sól. Gdy rozgrzeje się już całe żelazko zaprasowujesz jego stopę na soli. W ten sposób wszystkie przypalone fragmenty bez trudu zostaną usunięte. Jednak nie zapomnij o wyłączeniu pary w żelazku, bo w przeciwnym razie sól przylgnie do żelazka. Ten pomysł czyszczenia nie porysuje nawet delikatnej ceramicznej powierzchni. Nieważne który ze sposobów usunięcia przypalonego kleju do decoupage użyjemy, zawsze starajmy się to robić z rozwagą i ostrożnością.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena