Chociaż słynny fizyk-teoretyk Albert Einstein nie rozwiązał nigdy testu na inteligencję, wielu psychologów próbowało oszacować jego poziom IQ. Zazwyczaj oceniali jego intelekt na 150 do 160 punktów w skali Weschlera, podczas gdy wartość przeciętna to 100 IQ, a próg uprawniający do wstąpienia do Mensy to 130.

Data dodania: 2010-12-06

Wyświetleń: 8046

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Albert EinsteinEinstein nie był jedyną osobą, której IQ zostało oszacowane na podstawie dokonań naukowych, a nie na podstawie wyników testu. Doktor Catharine Cox Miles przez całe życie zajmowała się badaniem inteligencji postaci historycznych. W sumie oszacowała iloraz inteligencji ponad stu osób żyjących w dawnych czasach, zarówno artystów, pisarzy, naukowców jak i filozofów. Według jej szacunków najinteligentniejszym człowiekiem w historii ludzkości był Leonardo da Vinci, którego IQ zostało oszacowane na aż 220 punktów! Wysokie miejsca w zestawieniu zajęli także Johann Wolfgang von Goethe (210), Gottfried Wilhelm von Leibniz (205), Blaise Pascal (195) i Ludwig Wittgenstein (190). Z naszych rodaków na liście geniuszy znalazł się Mikołaj Kopernik, ze skromnym wynikiem 160 punktów.


Nietrudno się domyślić, że wysoki iloraz inteligencji pomógł wszystkim tym osobom odnieść sukces w ich dziedzinach. W dzisiejszych czasach wiele znanych osobistości, zarówno aktorzy, pisarze, jak i ludzie nauki, a nawet politycy, publicznie przyznają się do swojego ilorazu inteligencji. Przykładem może być scenarzysta i reżyser Quentin Tarantino, twórca między innymi takich filmów jak Pulp Fiction czy Wściekłe psy, który w teście IQ uzyskał aż 160 punktów. Zbliżony iloraz inteligencji posiadają również Stephen Hawiking oraz Bill Gates. Były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton szczyci się ilorazem inteligencji w wysokości 137 punktów, a Madonna w wysokości 140.


IQ Stanisława Lema to 185 punktówTesty IQ pojawiły się w Polsce na krótko przed wybuchem II Wojny Światowej. Badaniom zostali poddani wszyscy maturzyści w województwie lwowskim. Wśród testowanych znalazł się Stanisław Lem, znany później jako wybitny pisarz science-fiction. Z powodu wybuchu wojny wyniki nie zostały upublicznione, ale po wielu latach odnaleziono je i okazało się, że Lem wypadł w tych testach najlepiej ze wszystkich maturzystów, bo uzyskał wynik 185 punktów. Jeśli interesuje nas, jak nasz intelekt wypadnie na tle tych wszystkich osób, warto przeszukać internet i rozwiązać którykolwiek test IQ, których nie brakuje w sieci. Należy jednak pamiętać, że internetowy test IQ nigdy nie będzie w równym stopniu dokładny, jak profesjonalne testy inteligencji opracowane przez Mensę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena