Tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodzimy to bardzo przyjemna, pasjonująca i ekscytująca praca. Rodzinne drzewa genealogiczne tworzą przede wszystkim osoby, które chcą dowiedzieć się sie jak najwięcej o swoje rodzinie i pochodzeniu. Dowiedzieć się sie czy pochodzi się z rodu: szlacheckiego, chłopskiego a może książęcego.

Data dodania: 2014-12-11

Wyświetleń: 1915

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki poznaniu swoich korzeni we współczesnym świecie, który jest mocno zmaterializowany i bezduszny stajemy sie mniej anonimowi i bezosobowi.

Zazwyczaj podczas odnajdywania dawnych członków rodziny odkrywa sie fakty i wydarzenia rodzinne, o których nawet nie miało się najmniejszego pojęcia.

Rozpoczęcie tworzenia drzewa genealogicznego warto zacząć od wypytania dziadków i pradziadków o wspomnienia dotyczące najstarszych członków rodziny.

Warto zacząć tworzyć drzewo genealogiczne rozrysowując je ze wszystkimi członkami rodziny, których się zna, dzięki czemu szybko można zobaczyć, na kim wiedza odnośnie tworzenia drzewa genealogicznego się kończy.

Przy poszukiwanie członków rodziny warto wykorzystywać min. księgi parafialne.

Tworzenie drzewa genealogicznego można zlecić wyspecjalizowanym w tym firmom a nawet agencjom detektywistycznym, które świadczą tego typu usługi.

Najskuteczniejszym i najlepszym sposobem zdobywania informacji o genealogii rodu będzie właśnie własna rodzina. Najlepiej wypytać każdego członka rodziny a w szczególności babcie, dziadka a także prababcie i pradziadka. To właśnie najstarsi członkowie będą w stanie przekazać najistotniejsze informacje przydatne przy tworzeniu drzewa genealogicznego. Warto właśnie ich wypytać o wszystkie szczegóły dotyczące najstarszych członków rodu. To właśnie oni mogą pamiętać daty urodzin i zgonów, miejsca urodzin i pogrzebów, daty ślubów oraz wszelkie inne ważne informacje bardzo przydatne przy tworzeniu drzewa.

Wszelkie posiadane zdjęcia warto zeskanować, powiększyć i szczegółowo opisać: gdzie zostały wykonane, kogo przedstawiają, w jakiej sytuacji zostały wykonane. Zdjęcia przedstawiające kilka osób warto powiększyć, i szczegółowo opisać przedstawione na nich twarze. Drzewo genealogiczne wraz ze zdjęciami osób na nich opisanych prezentuje sie wizualnie dużo korzystniej niż drzewo z „suchym” tekstem.

Jeżeli nikt w rodzinie nie pamięta daty zgonu danej osoby można tych informacji poszukać w domowym archiwum. Można także skorzystać z archiwum kościelnych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku poszukiwania innych dat: ślubu, chrztu, urodzin itp.

W przypadku zbierania informacji o nieżyjącym członków rodziny warto wybrać sie na cmentarz. Tam warto zrobić zdjęcie pomnika. Dzięki niemu będzie można ustalić bądź potwierdzić daty urodzin i śmierci danej osoby, sprawdzić poprawność pisowni nazwiska. Przy okazji wizyty na cmentarzu warto także zrobić fotokopie zdjęcia przodka z pomnika.

Poszukując informacji o zapomnianych członkach rodziny warto zachowywać, zarchiwizować a jeżeli nie można tego zrobić to sfotografować wszystkie dokumenty dotyczące przodków takie jak: dowody osobiste, książeczki wojskowe, legitymacje ubezpieczeniowe, szkolne akty zgonu i własności, paszporty, akty urodzin i ślubów oraz wszystkie inne dokumenty, które kiedyś mogą przydać się przy zbieraniu informacji o rodzinie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena