Sygnalizacja pożarowa to ogólnie ujmując alarmowy system ochrony przeciwpożarowej. Główną jego częścią jest centrala alarmowa, która obecnie prawie zawsze jest mikroprocesorowa.

Data dodania: 2011-05-27

Wyświetleń: 1763

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sygnalizacja pożarowa może być przewodowa lub bezprzewodowa. Podstawową jej część stanowi centrala alarmowa - docierają do niej sygnały m.in. z czujek pożarowych i ręcznych ostrzegaczy pożarowych.

Centrala sygnalizacji pożaru powinna być zainstalowana w pomieszczeniu nadzorowanym przez automatyczne czujki, a w jej pobliżu powinien znajdować się ręczny ostrzegacz pożaru.

Powinno się zwrócić uwagę na jej ulokowanie w pobliżu głównego wejścia do budynku. Należy również zapewnić jej odpowiednie zabezpieczenie przed wpływami środowiska oraz odpowiednie warunki temperatury, wilgoci oraz oświetlenie, pozwalające na właściwą pracę centrali i jej obsługę.

Lokalizacja centrali powinna być uzgodniona z uprawnionym strażakiem. Nadzór nad centralą powinien być sprawowany w sposób ciągły przez odpowiednio przeszkoloną obsługę.

Gdy zadziałają czujki włączane są sygnalizatory akustyczne i optyczne. Centrala może także uruchomić urządzenia gaśnicze, oddymiające, zabezpieczające oraz przekazać informację do centrum monitorowania alarmów.

Czujka pożarowa służy do wykrywania zjawisk występujących podczas pożaru. Zaliczmy do nich dym, wzrost temperatury i płomień. Najczęściej wykorzystywane są:

- czujki pożarowe dymu – optyczne i jonizacyjne;
- czujki pożarowe ciepła - nadmiarowe i nadmiarowo-różniczkowe;
- czujki pożarowe płomienia.

Rodzaj zastosowanych czujek zależy od prawdopodobnego scenariusza pożaru (pożar bezpłomieniowy i płomieniowy), wysokości pomieszczenia, warunków otoczenia, oddziaływania środowiska (m.in. spaliny, pył, wilgotność powietrza, zakłócenia elektromagnetyczne).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena