Bez wątpienia zjawisko pożaru jest jednym z bardziej niebezpiecznych jakie może wystąpić w naszym miejscu zamieszkania czy firmie. W artykule opisujemy sposoby ochrony przed pożarem oraz rady jak go opanować kiedy już wystąpi.

Data dodania: 2021-05-06

Wyświetleń: 582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki sprzęt może uchronić nas przed pożarem w firmie czy domu?

Jak dowiedzieć się o zagrożeniu jeśli nie ma nas w domu czy firmie?

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz obiekt jest chroniony przed pożarem powinniśmy zainstalować System Sygnalizacji Pożaru. Czujki dymu rozmieszczone w naszym obiekcie po wykryciu dymu lub podwyższonej temperatury wysyłają sygnał do centrali SSP a następnie operator systemu powinien zweryfikować czy ogień rzeczywiście występuje. Jeśli w danym budynku nikt nie pełni służby nad nadzorem systemu powiadomienie o wystąpieniu dymu zostaje wysłane bezpośrednio do jednostki gaśniczej. Następnie straż pożarna przyjeżdża i weryfikuje czy rzeczywiście wystąpił pożar, jeśli tak przystępuje do akcji ratunkowej i gaśniczej. Przydatnym rozwiązaniem jest również system monitoringu, ponieważ jeśli posiadamy dużą ilość kamer oraz podgląd online możemy szybko zweryfikować czy rzeczywiście pożar wystąpił.

Kiedy w porę nie ugasimy ognia, pożar się rozprzestrzeni a my poniesiemy duże straty materialne, nasze życie czy zdrowie może być zagrożone. Ważne jest by mieć świadomość zagrożenia oraz wiedzieć jak szybko i skutecznie opanować pożar

Sprzęt przeciwpożarowy co wybrać?

Bezwzględnie każdy obiekt warto wyposażyć w gaśnice. Rodzaj gaśnicy powinniśmy wybrać w zależności od charakterystyki naszego budynku. Wyróżniamy gaśnice proszkowe, które są w Polsce najpopularniejsze ze względu na szerokie zastosowanie oraz niską cenę. Innym rodzajem gaśnicy jest gaśnica CO2, przewidziana jest ona do użycia w serwerowniach czy miejscach gdzie gaśnica proszkowa mogła by spowodować straty w postaci zabrudzenia powierzchni lub urządzeń po zakończonej akcji gaśniczej. W sklepach ppoż możemy znaleźć również gaśnice gastronomiczne, wykorzystywane są one do gaszenia tłuszczy czy olejów w kuchni. Występuje więcej typów gaśnic, przed jej wybraniem przeczytajmy etykietę producenta lub skontaktujmy się z osobą z obsługi sklepu z gaśnicami. Dobrym wyborem może okazać się też koc gaśniczy, który skutecznie tłumi płomienie przez odcięcie tlenu.

Nie zapominajmy o oznaczeniu miejsc gaśnic, apteczek czy dróg ewakuacyjnych piktogramami. Dzięki znaką w razie zagrożenia jesteśmy bezpieczniejsi ponieważ skracamy czas ewakuacji, odnalezienia danego urządzenia czy też sprzętu ratującego nasze mienie.

Apteczka, jak wybrać?

Dobrą praktyką jest wyposażenie naszej firmy czy domu w apteczkę pierwszej pomocy. Na rynku znajdziemy apteczki przeznaczone do domu, które maja zarówno wyposażenie jak i opakowanie przeznaczone do zastosowania domowego. Swoją firmę powinniśmy wyposażyć w apteczkę zakładową, charakteryzuje się ona metalową obudową, możliwością montażu na ścianie oraz zamkiem, umożliwiającym zamkniecie obudowy. Wkład apteczki zakładowej jest wyposażony w szereg elementów umożliwiającym udzielenie pierwszej pomocy pracownikom firmy.

Rozlokujmy apteczki w widocznych dla pracowników miejscach. Na montaż apteczki najczęściej wybiera się korytarze z uwagi na łatwy dostęp oraz dużą ilość miejsca. Apteczki występują w obudowach plastikowych, metalowych oraz pokrowcach miękkich.

Podsumowując, by móc skutecznie chronić nasza firmę czy dom przed pożarem zainwestujmy w system przeciwpożarowy. Cena certyfikowanego systemu SSP będzie wyższa, natomiast jeśli zainstalujemy system przeciwpożarowy dobrej jakości i będziemy go regularnie serwisowany spełni on swoje zadanie. W domach możemy zainstalować system przeciwpożarowy konwencjonalny, jest on również bardzo skuteczny. Montaż powinniśmy zlecić firmie, która ma odpowiednie kwalifikacje, w ten sposób będziemy mieli pewność, że system został zainstalowany poprawnie i będziemy mogli czuć się bezpieczniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena