Na rynku dostępnych jest coraz więcej systemów. Często rozwijane są one latami a następne jeden duży system zastępuje kilka mniejszych urządzeń. Tak tez było w przypadku telefonów komórkowych, które obecnie mają ogromną funkcjonalność i wyprały z runku wiele mniejszych urządzeń. Jakie więc czujniki i systemy warto zainstalować w domu czy biurze by spełniły nasze wymagania? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Data dodania: 2021-10-05

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie czujniki warto zainstalować w domu i firmie?

 Czujniki dymu – jakie warto zainstalować?

W domu warto zainstalować czujniki dymu sprawdzonych producentów. Mamy tu na myśli czujki dymu, które posiadają certyfikaty oraz wyższą jakość wykonania. Za sprawą długiej eksploatacji takiego urządzania, warto zwrócić uwagę na gwarancje producenta by była jak najdłuższa.

Możemy wyróżnić czujki dymu jako samodzielne urządzenia oraz urządzenia połączone w system, którymi steruje centrala alarmowa. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, wynika to z mniejszej ilości urządzeń oraz komponentów potrzebnych do wykonania samych czujek. Jednak ma też mniejszą funkcjonalność. Na rynku znajduje się wiele czujek dymu, które komunikują się z sobą za pomocą protokołu np. zWave, i mogą przekazywać dane między sobą a następnie powiadamiać właściciela o zagrożeniu.

Czujka dymu i gazu - jak wybrać?

Wybierając czujki dymu zwróćmy uwagę na rodzaj zaimplementowanej w niej technologii. Zalecane jest kupowanie i użytkowanie optycznych czujek dymu. Są one proste w budowie oraz bez kosztowe w eksploatacji. Należy pamiętać o przeglądach okresowych. Nie polecany jest natomiast zakup izotopowych czujek dymu, ponieważ zawierają on pierwiastki ciężki i po zakończeniu okresu ich eksploatacji konieczna utylizacja czujek jonizacyjnych.  Warto wspomnieć również czujkach gazu, które podają w czasie rzeczywistym stężenie gazów w powietrzu i po przekroczeniu ustawionego progu informują właściciela o niebezpieczeństwie. Na rynku dostępne są również systemy certyfikowane nazywana jako Systemy Sygnalizacji Pożaru, są one wymagane prawnie i służą do wykrywania pożaru na większych obiektach niż domy.

Czujki zalania - na co zwrócić uwagę?

Największych problemem w przypadku czujek zalania jest ich nieprawidłowy montaż. Czujki zalania powinny być zainstalowane w miejscach takich jak kuchnia, łazienka czy kotłownia gdzie zlokalizowane są urządzenia z doprowadzeniem wody. Czujki zalania również mogą być podłączone pod centrale alarmową, lub działac samodzielnie podobnie jak w przypadku czujek dymu.

Czujki ruchu – do czego służą?

Są to czujniki wykorzystywana w systemach alarmowych oraz oświetleniowych. Po wykryciu ruchu przez czujnik może realizować się programowany scenariusz, przykładowo zapalać światło, czy włączać obieg wody w mieszkaniu. Czujki ruchu w większości przypadków połączone są centralami alarmowymi, które odbierają sygnał z czujek ruchu a następnie przekazują go do modułu sterującego. Dzięki temu dane sterowania mogą się wykonać. 

Podsumowując wybierając czujniki do domu zastanówmy się, które z czujek czy systemów są nam potrzebne. Skupmy się w pierwszej kolejności na aspekcie bezpieczeństwa a nie wygodzie. Dodatkowo nasz dom warto wyposażyć w apteczki czy gaśnice, które zdecydowanie zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz innych członów rodziny lub pracowników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena