Coraz częściej otaczają nas różne systemy elektroniczne. Jedne ułatwiają nam życie, drugie dbają o nasze bezpiecześstwo. W artykule dowiesz czy warto instalować system przeciwpożarowy oraz na co warto zwrócić uwage odczas jego eksploatacji i instalacji. 

Data dodania: 2020-11-30

Wyświetleń: 598

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy powinniśmy instalować system pożarowy w naszym domu lub firmie?

Czy powinniśmy instalować system pożarowy w naszym domu lub firmie?

Wraz rozwojem nowych technologii pojawiły się systemy przeciwpożarowe, które w razie pożaru ostrzegają nas przed zagrożeniem oraz informują odpowiednie organy. System chroni nas oraz nasze mienie przed rozprzestrzenieniem ognia i zwiększa szanse na minimalizacje strat. Również zakłady ubezpieczeniowe patrzą łaskawiej jeśli na naszym obiekcie zainstalowany jest system przeciwpożarowy. Dzięki temu nasze składki ubezpieczenia mogą zostać zredukowane.

Powiedzieliśmy o zaletach systemu przeciwpożarowego więc teraz kolej na wady tego systemu.

Największa z nich są koszty jakie musimy ponieść przy instalacji takiego systemu. Jeśli nasz system nie jest wymagany prawnie oraz ubezpieczyciel nie ma wymogu by był to certyfikowany system detekcji dymu koszty nie będą wysokie. Jeśli natomiast ma ty być System Sygnalizacji Pożaru koszty rosą co najmniej dwukrotnie. Potrzebujemy projektu na taki system, wszystkie instalowane urządzenia oraz materiały instalacyjne powinny mieć ważne certyfikaty oraz być przystosowane do SSP. System po wykonaniu powinien być odebrany przez strażaka a projekt podpisany przez rzeczoznawcę. Następnym utrudnieniem jest serwis systemu wymagany minimum raz w roku. Kolejnym minusem jest osoba zatrudniona do obsługi sytemu, która powinna mieć dozór 24 godziny na dobę. W razie wystąpienia alarmu powinna móc zweryfikować alarm pożarowy i albo go potwierdzić dając tym samym sygnał do przybycia jednostki gaśniczej lub anulować go po obejrzeniu miejsca skąd pochodzi alarm.

Jakie są koszty eksploatacji i serwisu?

Poleca się wykonywanie przeglądów kwartalnych systemu SSP, dzielimy  wtedy nasz obiekt na cztery części i w każdym kwartale sprawdzamy jedną z tych części. To rozwiązanie ma zaletę, przy każdym z przeglądów serisujemy również centrale i jej urządzenia peryferyjne. Daje to nam większe bezpieczeństwo oraz minimalizuje ryzyko awarii centrali. Koszt przeglądu za system około stu elementowy wraz z centralą wacha się w kwocie 3-4 tyś zł netto. Jeśli zdecydujemy się na instalacje czujek dymu pamiętajmy że dodatkowym kosztem będzie utylizacja czujek jonizacyjnych po zakończeniu ich eksploatacji.

Ile kosztuje system przeciwpożarowy?

Najdroższym elementem w systemie przeciwpożarowym jest centrala. Jeśli mówimy o systemie certyfikowanym kosztuje ona w zależności od liczby modułów od 2,5 do 10 tyś złotych. Czujka dymu do takiego systemu kosztuje około 200 zł netto. Niecertyfikowane systemy przeciwpożarowe wahają się od 500zł centrala zaś za czujke dymu około 60zł.

Na co warto zwrócić uwagę przy instalacji systemu pożarowego?

Przy instalacji systemu pożarowego należy zwrócić uwagę na lokalizacje elementów systemu pożarowego. Czujki dymu powinny zostać umiejscowione w każdym z pomieszczeń. Należy przyjąć promień detekcji czujki na około 7m, oraz zachować minimalny odstęp czujki od ściany minimum 0,5m. Czujki powinny być montowane w przestrzeniach nas sufitem podwieszanym oraz między podciągami, jeśli wysokość podciągów wynosi więcej niż 5 procent wysokości pomieszczenia. Centrala alarmowa powinna być umiejscowiona w miejscu gdzie osoba nadzorująca ma łatwy dostęp i a obsługa wyświetlacza jest szybka.

Jak sprawdzić czy nasz system przeciwpożarowy działa

Specjalne gazy służą do testowego zadymiania czujek dymu. Po ich rozpylaniu w pobliżu czujki dymu powinniśmy otrzymać alarm pożarowy. Ręczne ostrzegacze pożarowe możemy przetestować naciskając przycisk alarmowy, ROP rzadko ulegają awarii.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena