Jaką spawarkę kupić do domu, na działkę, do firmy usługowej czy budowlanej?  Tańszą, tradycyjną spawarkę transformatorową czy nowoczesną ale droższą spawarkę inwertorową?

Data dodania: 2011-11-29

Wyświetleń: 17233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele osób zamierzając nabyć spawarkę staje przed dylematem: kupić tradycyjną spawarkę transformatorową czy nowoczesną, zaawansowaną technologicznie inwertorową. W punktach handlowych ceny spawarek inwertorowych i transformatorowych zaczynają zbliżać się do siebie.


Spawarka inwertorowa jest nowoczesnym urządzeniem, które odznacza się wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnej transformatorowej. Ale jak zobaczymy później również konwencjonalny transformator spawalniczy może mieć swoje zalety.
Dwie podstawowe zalety spawarki inwertorowej to, że są one prawie zawsze znacznie mniejsze i lżejsze od tradycyjnych i charakteryzują się niższym zużyciem energii tak, że urządzenia o większej mocy mogą pracować w sieci jednofazowej zamiast w trójfazowej. Rozmiary i waga spawarki, mierzone jako stosunek wagi do mocy są bardzo ważne, gdyż spawarka inwertorowa jest zwykle znacznie bardziej mobilna niż spawarka transformatorowa. Można ją przenosić w lekkiej walizce zamiast ciągnąć za sobą ciężki transformator. Umożliwia to również prace w mniejszych pomieszczeniach, do których wejście ze spawarką transformatorową może być trudne lub wręcz niemożliwe. Doceniają to przede wszystkim firmy budowlano-montażowe. Jeśli konstrukcję trzeba pospawać na którymś tam piętrze to nic nie zastąpi spawarki inwertorowej. Mniejsze zużycie energii oznacza, że może ona pracować podłączona do każdego normalnego w gospodarstwie domowym gniazdka 230V, a nie 400V, które są zdecydowanie rzadziej spotykane. Idealna sprawa dla firm remontowo-usługowych wykonujących swoje prace w blokach mieszkalnych. To sprawia, że spawanie jest znacznie wygodniejsze i często oznacza, że nie będzie potrzeby korzystać z generatora prądu. Dzięki temu spawanie jest bardziej wydajne, jako że całkowite koszty energii będą niższe. Spawarki inwertorowe są również bardziej odporne na wahania napięcia w sieci co pozwala na użycie dłuższych przedłużaczy. Przyda się też tym, którzy używają nie tylko najprostszych elektrod rutylowych ale chcą spawać również elektrodami zasadowymi czy elektrodami do stali stopowych. Temu zwykła spawarka transformatorowa nie podoła i w tej sytuacji należy użyć prostownika spawalniczego. Oferowane w handlu tanie spawarki transformatorowe pracują najczęściej w cyklu 10 - 15% podczas gdy spawarki inwertorowe najczęściej w cyklu 40 - 60%. Co to oznacza? Jeśli weźmiemy pod uwagę okres czasowy równy 10 minut to ta pierwsza będzie mogła pracować maksymalnym prądem od jednej do półtorej minuty podczas gdy ta druga będzie mogła pracować od czterech do sześciu minut.


Ale jak nie ma róży bez kolców tak i spawarka inwertorowa jest nie idealną odpowiedzią na wszystkie potrzeby. Faktem jest, że jest w stanie pracować przy niższym napięciu prądu ze względu na high-tech i, w niektórych przypadkach, ze względu na delikatną elektronikę. Ale oznacza to, że kupując ją musimy się liczyć z większymi kosztami zakupu, a nieco bardziej delikatne sztuki mogą wymagać więcej kosztownych napraw w trakcie eksploatacji w porównaniu do spawarek transformatorowych. Konstrukcja zwykłej spawarki jest bardzo prosta, koszt produkcji jest stosunkowo niewielki i nie ma wiele podzespołów, które mogą ulec uszkodzeniu.
Jeśli szukasz niezawodnej spawarki, która będzie pracować „wiecznie”, kosztować relatywnie mało, a waga nie jest problemem, tradycyjna transformatorowa jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie. Natomiast jeśli jesteś w stanie zapłacić nieco więcej za przenośność, możliwość korzystania ze zwykłej sieci domowej kupując spawarkę inwertorową możesz z pewnością być zadowolony. Moim zdaniem przyszłość należy do spawarek inwertorowych.

Reasumując:

Wady urządzeń transformatorowych z linii hobby:

Niska sprawność (przegrzewanie się) najczęściej max. 10 - 15%

Duża waga

Duże wymiary

Trudno ustabilizować łuk przy spadku napięcia [ występuje to szczególnie przy stosowaniu długich i cienkich przedłużaczy ]

Jakość spawania zależna od jakości elektrod - szczególnie jeśli występuje niskie napięcie jałowe transformatora < 50V

Wysoki pobór prądu

Zalety urządzeń transformatorowych:

Nieco niższy koszt zakupu

Prosta budowa

Mniejsza wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i niższy koszt napraw

Wady urządzeń inwertorowych:

Wyższy koszt nabycia

Bardziej skomplikowana budowa; występuje bardzo dużo elementów elektronicznych

Duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i wysokie koszty napraw

Zalety urządzeń inwertorowych:

Mała masa i wymiary, można przechowywać w niewielkiej walizce

Wysoka sprawność rzędu 35 - 60%

Stabilność łuku

Duża tolerancja na spadki napięć

Płynna regulacja prądu

Funkcje wspomagające spawanie np. HOT START (łatwe zajarzenie łuku), ANTI STICK (zapobiega przyklejaniu się elektrody), ARC FORCE (regulacja dynamiki łuku), opcja TIG

Mniejsza wrażliwość na jakość elektrod oraz możliwość spawania praktycznie wszystkimi rodzajami elektrod

Niski pobór prądu

Możliwość spawania metodą TIG Lift

 

 


Licencja: Creative Commons