Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nietolerancja dotyczy nie tylko koloru skóry, wyznania, czy orientacji seksualnej. Gdy zerkniemy na kwestię podziału damsko-męskiego możemy zauważyć, że do niedawna istniało ogromne ograniczenie odnośnie wykonywanego zawodu. 

Data dodania: 2020-09-26

Wyświetleń: 689

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trochę kobiecości w męskich kręgach, czyli nietypowe prace dla kobiet

Działało to w obie strony, ponieważ w pewnych kręgach mężczyźni byli przyjmowani ze zdziwieniem, a kobieta w męskim fachu wywoływała często niedowierzanie. Na szczęście, świat staje się bardziej otwarty na nowe możliwości, a wokół nas pojawia się coraz więcej życzliwych i wspierających osób, które chętniej zauważają pasję, zamiast stereotypów.

Kobieta rusza w świat

W chwili obecnej, kobieta za kierownicą taksówki, czy autobusu to już codzienność. Kiedy jednak podróżujemy autostradą i widzimy za kierownicą masywnej ciężarówki kobietę, często ogarnia nas zdziwienie. Nie ma co ukrywać, prowadzenie ciężarówki do niedawna było zarezerwowane tylko dla mężczyzn, ponieważ praca ta nie należy do lekkich. W końcu kierowca jest całkowicie odpowiedzialny za samochód oraz załadunek, a w razie potrzeby musi naprawić to i owo. Są jednak kobiety, dla których prowadzenie ciężarówki jest niesamowitą pasją. Ciekawostką jest to, że doczekały się one nawet programu telewizyjnego, który pokazuje zmagania kobiet w ciężarówkach na trasie.

Wielbicielka czterech kółek

Jeśli o pasji mowa, należy również zwrócić uwagę na Panie, dla których klucze nasadowe i godziny spędzone w kanale to codzienność. Mowa o kobietach w roli mechanika samochodowego. Często smykałka do motoryzacji prowadzi do coraz częstszego zerkania pod maskę, a to z kolei do pierwszych prób majsterkowania przy własnym pojeździe. To właśnie od tego zaczyna się zawód mechanika, w którym coraz częściej z powodzeniem odnajdują się kobiety. Nie straszny im smar na dłoniach, ani trudne usterki, liczy się pasja do sprawnych czterech kółek.

Pani ze spawarką

Spawalnictwo to w tej chwili bardzo ceniony zawód. Nic więc dziwnego, że również w nim kobiety próbują swoich sił. Spawanie jest jedną z tych czynności, która przez długi czas była zarezerwowana tylko dla mężczyzn, a to dlatego, że wydaje się ona niezwykle ciężka i mozolna. Okazuje się, że wiele Pań, które już pracują w tym zawodzie z zamiłowaniem opowiada o swoich obowiązkach oraz poznanych spawarkach np typu Weldman. Można się zastanawiać, co skłania kobiety do podjęcia kursu spawalniczego. Z pewnością jest to praca dla osób, które dobrze czują się w zajęciach ściśle manualnych. Dodatkowo, kobiety cechują się nieco wyższą estetyką pracy, co może przemawiać na korzyść zatrudnienia Pań w charakterze spawacza.

Kobieta na budowie

Urządzanie wnętrz to bardzo ciekawe, nieraz hobbystyczne zajęcie dla każdego. Wiele osób idzie jednak o krok dalej i postanawia zarabiać na życie w pocie czoła i kasku na głowie. Mowa o budownictwie, w którym coraz częściej kobiety szukają swojego miejsca. Każdy, kto miał do czynienia z budową wie, że niektóre czynności wymagają ogromnego wysiłku. To jednak nie przeszkadza Paniom w realizowaniu swojej pasji na placu budowy. Mimo, że dla wielu osób widok kobiety z młotkiem i belką może być zadziwiający, to duże grono kobiet czerpie radość z takiej pracy. A ogromne ciężary? Jeśli ma się wokół zgraną ekipę współpracowników nawet one nie są straszne.

Dama w mundurze

O ile w medycznych służbach ratunkowych oraz w policji widzimy zespoły mieszane, tak w przypadku straży pożarnej już niekoniecznie. Okazuje się jednak, że wiele Pań świetnie odnajduje się w roli strażaka i z prawdziwym powołaniem zmierza na kolejne akcje. Co skłania kobiety do sprawdzenia swoich sił w straży pożarnej? Z pewnością jest to chęć niesienia pomocy, empatia oraz sprawność fizyczna, bez której nie obejdzie się w szeregach straży. W chwili obecnej odbywa się coraz więcej wydarzeń sportowych, na których można sprawdzić swoje możliwości, co równie chętnie czynią kobiety. Należy jednak pamiętać, że praca strażaka to zajęcie dla ludzi o mocnych nerwach, ponieważ warunki w jakich przychodzi pracować służbom ratunkowym są na prawdę niecodzienne oraz niebezpieczne.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena