Stosowanie właściwych narzędzi czyni pracę lżejszą a przede wszystkim bezpieczniejszą. Takim ułatwieniem pracy jest niewątpliwie urządzenie podgrzewające w okresie chłodów butle z gazem propan-butan.

Data dodania: 2011-12-06

Wyświetleń: 2360

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opis

W wielu procesach technologicznych wymagających podgrzewania, np. do zasilania palników do papy, stosuje się jako źródło ciepła mieszaninę propan-butan. Propan-butan dostarczany jest w butlach w stanie płynnym. Pobierając ciepło z otoczenia propan wrze i parując zmienia się w postać gazową w temperaturze ok. -42°C natomiast butan dopiero w temperaturze ok. -0,5°C. Jeżeli prace np. dekarskie, odbywają się na zewnątrz, w okresie niskich temperatur występują problemy z pozyskaniem gazu. W niskich temperaturach poniżej -0,5°C gazem palnym jest tylko propan natomiast butan zostaje w butli w postaci płynnej. Gaz szybko się wyczerpuje i mimo prawie pełnej butli dalsze prace są niemożliwe. Zdarza się, że pracując w chłodniejszych porach roku, dekarze podgrzewają butlę otwartym ogniem w celu podniesienia ciśnienia wewnątrz i poprawy wypływu gazu. Tego typu działania są zabronione, gdyż w konsekwencji mogą doprowadzić do wybuchu. Podgrzany gaz zwiększa swoją objętość a tym samym rośnie ciśnienie w butli. Mało ostrożne praktyki tego rodzaju mogą doprowadzić do zbyt dużego ciśnienia i w następstwie do rozerwania butli.
Bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnego płaszcza grzewczego. Płaszcz grzewczy służy do podniesienia a potem utrzymania stałej temperatury butli z gazem propan-butan o pojemności 11 kg nie wyższej niż 50°C w celu poprawy warunków odparowywania zawartego w niej gazu.

Budowa

Płaszcz grzewczy PG-2 do podgrzewania butli gazowych z propan-butanem zbudowany jest z elementu grzewczego, warstwy izolacyjnej, płaszcza ochronnego, materiału zabezpieczającego. Ciepło w podgrzewaczu jest uzyskiwane z energii elektrycznej.

DANE TECHNICZNE

rodzaj butli: 11 kg

temperatura ściany wewnętrznej - T< 50 º C

napięcie zasilania - 230V; 50Hz

moc elementu grzewczego - P~60 W

natężenie - I=0,3 A

stopień ochrony obudowy płaszcza - IP 44

waga - ~4,95 kg

średnica zewnętrzna - ~0,372 m

średnica wewnętrzna - ~0,303 m

wysokość - ~0,383 m

Płaszcz grzewczy może być stosowany w bardzo wielu okolicznościach. Ze wzgkędów bezpieczeństwa butle z propanem często są przechowywane w nieogrzewanych pomieszczeniach poza domem czy mieszkaniem. Zimą przydałby się taka osłona podnosząca temperaturę gazu. Podobnie przy wszelkiego rodzaju pracach na zewnątrz. 

Jednym słowem: jeśli butla z propanem - butanem jest narażona na ujemne temperatury płaszcz grzewczy jest idealnym rozwiązaniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena