Obiekty takie jak drukarnia czy punkty obsługi ksero stały się jednym z najczęściej zakładanych przedsiębiorstw. Do ich powstawania przyczyniali się również studenci, którzy odkryli w nich sposób na szybszą naukę. Już nie trzeba było siedzieć od rana do wieczora w bibliotekach, by przeczytać jedyny dostępny egzemplarz książki - wystarczyło go skopiować.
Po kilku latach drukarki stały się równie popularne jak kserokopiarki, ponieważ zmienił się sam sposób powielania informacji. Z epoki przesiadywania po bibliotekach studenci gładko przeszli na tryb korzystania z podręczników w wersji cyfrowej, którą można wydrukować nawet za pomocą zwykłej, domowej drukarki.
Jednak zarówno w świecie przyrody, jak też w świecie cywilizacji, musi panować względna równowaga. Po okresie nagłego rozkwitu punktów obsługo ksero nastąpił lekki marazm. Wiele z nich zniknęło równie szybko, jak się pojawiło, inne zaś umocniły swoją pozycję na rynku. W obecnych czasach drukarnia, aby mogła utrzymać, musi prezentować duże spektrum usług. Wiele z takich obiektów stale współpracuje z agencjami artystycznymi lub z grupą grafików, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. To między innymi możliwość powielania materiałów w różnej wielkości – od maleńkich wizytówek po największe i niekonwencjonalny formaty (na różnego rodzaju papierze bądź tworzywie, w określonym kształcie i kolorystyce).
Niestety taki wachlarz usług rzadko prezentują drukarnie znajdujące się w pobliżu uczelni. Takie punkty obsługi ksero skupiają się przede wszystkim na szybkim powielaniu podręczników bądź artykułów, rzadziej grafik, dlatego nieraz brakuje im specjalistycznych sprzętów. Tym bardziej, że studenci liczą raczej na ilość niż na jakość wydruku. Wydruki o zdecydowanie wyższej jakości gwarantują właśnie specjalistyczne drukarnie.
Druk jest jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości, mającym kluczowe znaczenie dla rozwoju cywilizacji. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, druk przeszedł wiele etapów rozwoju. Po zakończeniu II wojny światowej, sektor poligraficzny w Polsce stanął przed nowymi wyzwaniami i możliwościami, które wpłynęły na jego dynamiczny rozwój. Niniejszy artykuł przedstawia ewolucję polskiej poligrafii od końca wojny do czasów współczesnych, z uwzględnieniem różnych aspektów tego procesu.