Dokumenty te muszą umożliwić bankowi przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej oraz prawnej firmy. Samo badanie ma wykazać, czy przedsiębiorca posiada zdolność kredytową i tym samym spełnia najważniejszy warunek, decydujący o przyznaniu kredytu hipotecznego. Ale dla dobrze rozwijających się firm z trzyletnim stażem opinia banku powinna być jak najbardziej pozytywna i kredyt dla firmy powinien się znaleźć.
Firmy, do których głównie kierowane są propozycje kredytowe, to przedsiębiorcy osiągający roczne zyski między kilkaset tysięcy i kilka milionów złotych. Wysokość udzielonej pożyczki zależy przede wszystkim od banku, wiadomo jednak, że nie przekroczy ona 2 miliony złotych. Wobec niektórych grup zawodowych nie stosuje się niekiedy minimalnych przychodów, a na rozpatrzenie wniosku czeka się zazwyczaj dwa tygodnie.
Typ wymaganych dokumentów zależy od charakteru inwestycji. Odpis z księgi wieczystej i operat szacunkowy (poświadcza wartość nieruchomości, spisuje go rzeczoznawca majątkowy) będą musiały przedstawić osoby zainteresowane zakupem nieruchomości, natomiast pozwolenia na budowę i kosztorysu inwestycji banki oczekują od budujących się przedsiębiorców.
Niektóre banki finansują jedynie zakup nieruchomości komercyjnej. Nie udzielają pożyczek na budowę lub wykup gruntu. Zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka oraz poręczenie.
Dodatkowych dokumentów będzie wymagało refinansowanie kosztów poniesionych przez firmę w związku z nieruchomością (potwierdzenie wydatków), a także refinansowanie kredytu w innym banku (opinia poprzedniego banku).