Będziemy tu rozważać dwa typy pił dla przemysłu - piły stellitowane i węglik spiekany. Dużo szczegółów technicznych i konkretny opis obu produktów pomoże każdemu przedsiębiorcy podjąć dobrą decyzję przy wyborze piły dla swojego przemysłu.

Data dodania: 2011-10-31

Wyświetleń: 2167

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stellity wykorzystuje się do produkcji najwyższej jakości noży i narzędzi, części silników spalinowych oraz innych elementów pracujących w ekstremalnych warunkach cieplnych, dlatego wyjątkowo dobrze nadają się do napawania na zęby piły tarczowej, piły taśmowej czy też piły trakowej. Stellity są wytrzymałe na ścieranie oraz mechaniczne i chemiczne zużycie. Swoje właściwości skrawające zachowują nawet przy temperaturze 800ºC. Produkty ze stellitu odlewa się i nie wymagają one żadnej obróbki cieplnej.

Węgliki spiekane odznaczają się najlepszymi spośród wszystkich materiałów narzędziowych własnościami skrawającymi, przewyższającymi znacznie własności stali szybkotnącej. Charakteryzują się one dużą twardością, oraz dużą odpornością na ścieranie nawet w wysokiej temp. do ok. 700-1000◦C. Ze względu na swoją poważną wadę (kruchość), narzędzia wykonane z ostrzami z węglików spiekanych źle znoszą zmienne obciążenia, a jeszcze gorzej prace z uderzeniami. Nie bez znaczenia jest również wysoka cena węglików spiekanych, co powoduje, że z reguły nie wykonuje się z tego materiału całego narzędzia, a tylko niewielkie płytki przytwierdzone do korpusu narzędzi skrawających w miejscu ostrza i do tego celu są używane najczęściej.

W piłach tarczowych nakładki HM są lutowane do brzeszczotu lutami twardymi. W Polsce są stosowane luty srebrne LS45 (oznaczone wg PN-63/M-69411) lub luty LM60S (PN-64/M-69413). Węglik wolframu (WC) – nieorganiczny związek chemiczny zawierający wolfram i węgiel jest podobny do węglika tytanu. Z powodu jego dużej twardości, używa się go w narzędziach tnących jako tańszą i bardziej odporną na działanie temperatury alternatywę diamentu. Piły tarczowe, a w szczególności piły tarczowe do pilarek wielotarczowych, posiadają zarówno nakładki w postaci zębów jak i dodatkowo zamocowane w korpusie piły noże czyszczące, wykonane z węglików spiekanych, czego nie stosuje się przy piłach tarczowych stellitowanych. Tam zęby piły tarczowej napawane są stellitem, a noże czyszczące wklejane są z węglików spiekanych . Stanowi to dość duże utrudnienie w produkcji takich pił. Piły tarczowe z wkładkami z węglików spiekanych uzyskują dużo lepszą jakość obrabianego materiału. Ponadto nie stosuje się pił z zębami stelitowanymi na pilarkach poprzecznych. Po pierwsze ze względu na cenę stellitu, a po drugie na różne kształty zębów.

Piły tarczowe stellitowane ostrzy się tarczą ceramiczną, a piły tarczowe z HM tarczą diamentową. Zużycie stellitu jest w tym momencie szybsze jak węglika. Piły tarczowe z węglikiem spiekanym mają większe zastosowanie w przemyśle drzewnym jak piły tarczowe stellitowane, jest ich większa gama. Biorąc pod uwagę to, że piły tarczowe stellitowane nie wszędzie mogą być zastosowane jak to się ma w przypadku pił tarczowych z węglikiem spiekanym uważam ze najlepsze piły tarczowe to piły z węglikiem. Natomiast oceniając pozostałe rodzaje pił – to najlepsze piły trakowe i taśmowe to piły stellitowane.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena