Firmy, w zależności od własnych potrzeb i skali produkcji w mniejszym bądź większym stopniu wykorzystują elementy automatyzacji w produkcji.

Data dodania: 2013-08-28

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdolności produkcyjne - automatyzacja procesów

Współczesny rynek jest bardzo wymagający, głównie dla grupy oferującej usługi czy produkty. Firmy winny elastycznie podchodzić do realizacji zamówień. Okazuje się bowiem, że wskaźnikiem najważniejszym wśród przedsiębiorstw jest czas dostępu produktu na rynku bądź czas realizacji zamówienia.

Kluczowym terminem w tym zakresie staje się automatyzacja. Przez rozwinięciem tego terminu należy pokateryzować przedsiębiorstwa. Pewna część firm działa wyłącznie na lokalnym rynku, nie inwestuje w nowe technologie oraz nie ma mowy o elektronicznym przepływie informacji. Druga część firm w pewnym stopniu wykorzystuje nowe technologie. Część obszarów przedsiębiorstwa zarządzana jest za pomocą systemów informatycznych. Ostatnia grupa firm jest całkowicie zinformatyzowana, jej procesy są koordynowane poprzez jeden system dla całego przedsiębiorstwa. Firma wprowadza nowe technologie, planuje przyszłość firmy na kilkanaście lat.

Automatyzacja procesów obejmuje wyłącznie drugą i trzecią część firm. W przypadku firm lokalnych nie ma mowy o automatyzacji. Firma swoje działania opiera wyłącznie o pracownika. Firmy pośrednie wykorzystują elementy automatyzacji, poprzez systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Maszyny w tym przypadku realizują pewną cześć procesów, lecz nie całość. Dodatkowym problemem w takich przedsiębiorstwach jest implementacja kilku systemów informatycznych bądź ich brak w kluczowych obszarach działalności. Wymiana informacji występuje w sposób ograniczony, brak spójności wszystkich procesów i jednego oprogramowania do zarządzania.

Automatyzacja w pełni znaczeniu tego słowa ma miejsce w przypadku dużych firm nastawionych na nowe technologie. Firma do zarządzania wszystkimi procesami wykorzystuje jeden system informatyczny. Swoim zasięgiem oprogramowanie obejmuje wszystkie kluczowe obszary działalności przedsiębiorstwa. Elektroniczny obieg dokumentów i informacji jest dostępny z każdego miejsca w firmie. Maszyny funkcjonują w każdym kroku produkcji, zarządzanie łańcuchem dostaw jest w pełni automatyczne: automatyczne zlecenia po nowe surowce, odpowiednia ilość surowców do danego zlecenia. Dystrybucja także odbywa się w sposób informatyczny. Właściciel takiej firmy posiada pełne dane wszystkich procesów wewnątrz firmy, jest świadom jakie koszty firma poniesie, jakie zyski uzyska. Mając takie dane można świadomie podejmować decyzje co do przyszłości firmy: nowych pracowników, nowych maszyn, nowych mechanizmów automatyzacji, nowych technologii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena