Współczesne fabryki inwestują w narzędzia informatyczne, które pomogą im stać się konkurencyjną firmą, optymistycznie patrzeć w przyszłość i móc dostsować się do potrzeb klienta, a nie odwrotnie.

Data dodania: 2014-03-26

Wyświetleń: 1402

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Systemy ERP są zaawansowanym technologicznie oprogramowaniem służącym wspomaganiu zarządzania w każdym, lub niemal każdym obszarze działania przedsiębiorstwa albo grupy przedsiębiorstw. Nadrzędnym celem ich stosowania jest optymalizacja wykorzystania wszystkich zasobów firmy, stąd też są one systemami bardzo rozbudowanymi i wielofunkcyjnymi.

System ERP tworzy zwartą całość, ale jest jednocześnie systemem modułowym, tzn. że poszczególne obszary aktywności przedsiębiorstwa, poszczególne działy, lub zasoby mogą być kontrolowane i zarządzane z wykorzystaniem jednego lub kilku modułów. Jednym słowem, jeśli firma lub instytucja nie ma takiej potrzeby, nie musi wykupywać licencji na całość systemu, wystarczy wdrożenie takich modułów, które są najbardziej potrzebne. Optymalizacja zarządzania przy użyciu ERP możliwa jest jednak jedynie wtedy, gdy poszczególne moduły (w tej chwili używa się raczej nazwy funkcjonalności) tworzą jedną zwartą całość, wykorzystują te same bazy danych i przetwarzają te same informacje stając się jednocześnie odbiorcami (od innych modułów / funkcjonalności) jak i dostawcami danych.

Najczęściej spotykane podziały Systemy ERP najczęściej składają się z modułów umożliwiających:

- organizację zaopatrzenia, kontrolę stanów magazynowych i zarządzanie zapasami,

- realizację dostaw,

- zarządzanie zasobami ludzkimi z uwzględnieniem pełnych rozliczeń płacowych,

- planowanie produkcji, nadzór nad nią, śledzenie i kontrolowanie opłacalności produkcji,

- pełną obsługę sprzedaży, - zarządzanie projektami,

- prowadzenie pełnej księgowości na potrzeby podatkowe i zgodnie z ustawą o rachunkowości,

- zarządzanie finansami jako całością, z uwzględnieniem controllingu dla wszystkich procesów związanych z prowadzoną działalnością.

W miarę rozwoju gospodarki, pojawiania się nowych przedsiębiorstw, wzrostu potrzeb sprawozdawczych i zmian w zapotrzebowaniu na informacje systemy ERP wzbogacane są o nowe funkcjonalności. Poważnym zmianom poddawana jest też struktura systemów. Ma to służyć optymalizacji ich działania.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena