Określenie zapotrzebowania biznesowego do warunek przyszłosci i rozwoju przedsiębiorstwa. 

Data dodania: 2014-04-28

Wyświetleń: 1185

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Funkcjonalności i możliwości zintegrowanego oprogramowania ERP mają ogromny wpływ na procesy biznesowe. Aby właściwie określić aktualny stan, należy najpierw sprawdzić swoje procesy biznesowe, w tym także, jaka jest wydajność w pracy, produktywność, koszty wytworzenia. Wnioski dają odpowiedz, czy obecny system do zarządzania procesami przedsiębiorstwa nie ogranicza naszej firmy oraz czy nie przeszkadza w rozwoju firmy.

Wprowadzenie systemów ERP ponad 20 lat temu było skokiem technologicznym w przyszłość. Jednak ówczesne systemy były bardzo sztywne. Brak elastyczności nie był tak bardzo widoczny jak obecnie. Dziś sztywne systemy nie mają szans na zdobycie klienta w dużej firmie. Nie mówimy tutaj o prowadzeniu tzw. małej księgowości, dla której "sztywne systemy" są idealne bo tanie a także instalowane z pudełka.

Rynek się zmienił, wymagania klienta również uległy zmianie. klient stał się bardziej wymagający, a fakt, że producentów oprogramowania jest dużo a liczba ta ciągle rośnie jest na korzyść klienta. To on wyznacza potrzebę i stawia wymagania. Skalowalność to obecnie jedna z najpopularniejszych możliwości systemu ERP. Chodzi o to, aby każdy system do zarządzania zasobami mógł być dostosowany pod konkretną firmę, pod konkretną produkcję, czy konkretny charakter pracy. Brak możliwości dostosowania systemu w szybkim czasie jest dużym problemem większości firm dostarczających takie właśnie oprogramowanie.

Technologia tworzenia systemów klasy ERP również się zmieniała. Pierwsze systemy tej klasy były pisane w języku Pascal. Funkcjonalność tych systemów nie była taka jak obecnie a wygląd odstraszał. Jednak nikomu to specjalnie nie przeszkadzało. Liczyły sie wyłącznie możliwości systemu. Obecnie również w tej materii widzimy zmiany. Chyba już żadna firma nie pisze systemów w Pascalu, Delphi. Oprawa graficzna nie jest być może w stylu Metro, ale na pewno przyjazna dla oka

Ostatnim etapem ewolucji systemów jest platforma. Stacjonarne systemy mają się bardzo dobrze, ale... No właśnie powoli do głosu i stopniowo zdobywają rynek systemy w chmurze. Wynajęcie programu jako usługę staje się bardzo popularne szczególnie wśród mniejszych firm, których nie stać na wydatek rzędy minimum kilkunastu tyś. zł. Firmy wynajmuje takie oprogramowanie jako abonament i płaci miesięcznie składkę. Jak kończy działalność, lub zapragnie mieć coś innego to najzwyczajniej przestaje opłacać abonament. Koszty są nie do porównania w przypadku tradycyjnych modułów systemu ERP a oprogramowania w chmurze. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena