Dynamiczny rozwój technologii informatycznych, w tym internetu i oprogramowania systemowego zaowocował powstaniem nowych możliwości biznesowych.

Data dodania: 2014-05-27

Wyświetleń: 935

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsze systemy, które wspomagały przedsiębiorstwa w procesach biznesowych było lokalne. A więc firma posiadał system do rozliczenia, więc program ten wystawiał faktury i nigdzie nie przesyłał tej informacji. inny program służył do sprzedaży, zarządzania produkcji, czy łańcuchu dostaw. Taki model nie mógł przetrwać bo w dużych przedsiębiorstwach był totalny chaos i nie dało się nad nim w żaden sposób zapanować, nawet mimo usilnych starań.

Pojawiły się w pełni zintegrowane systemy ERP, którego to system składał się z modułów oraz płynnie wymieniał informacje pomiędzy wszystkimi obszarami funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z czasem system obejmował kolejne obszary działalności firmy i przekształcił się w system ERP 2.

W ostatnich latach jednak system ten również ewoluował i dziś mamy z nim do czynienia jako usługa. Co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia. Na ten fakt ogromny wpływ ma szeroki dostęp do internetu. Firmy posiadają dostęp w bardzo szybkich pasmach. Nie ma na tym polu barier przesyłu informacji. A więc model ERP w chmurze stał się faktem. Klient w takim wypadku nie martwi się o całą infrastrukturę sprzętową, która kosztuje kilkanaście tysięcy zł. Firma wynajmuje ERP jako abonament. Tablety, komputery a nawet smartfony służą nie jako urządzenia do zarządzania ale jako narzędzia do pozyskiwania danych ze serwerów dostawcy oprogramowania.

Wiele firm już widzi koniec standardowego modelu ERP a przyszłość wyłącznie w usługach. Jednak fakt ten raczej nigdy nie nastąpi, bo firmy które korzystają ze standardowego systemy są bardzo zadowolone i wszystkie dane mają u siebie, nie muszą się martwić o to co się z nimi dzieje, gdzie są przetrzymywane, kto ma do nich dostęp. A z tym jest najwięcej obaw jeśli chodzi o chmurę.

ERP w chmurze może być idealnym wsparciem dla stacjonarnych programów biznesowych, takich jak ERP, czy CRM.

Świat się rozwija w bardzo szybkim tempie, coraz więcej na znaczeniu przybiera szybki dostęp do internetu, dlatego mobilne korzystanie z jego zasobów będzie się bardzo szybko rozwijać. Jest to ogromna zaleta, gdyż możliwoe jest w ten sposób zasięganie do zasobów w chmurze jak i do zasobów ze stacjonarnego systemu IT.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena