Logistyka to termin bardzo szeroki, jednak bardzo ciekawy i potrzebny. Dzięki transportowi mamy towary w sklepach, paliwo na stacjach i wszystko czego potrzebujemy. Dlatego warto sobie uświadomić jak od środka wyglądają te zależności.

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 1292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy tak właściwie jest logistyka

Logistyka to termin bardzo rozległy. Nie można tak w jednym a nawet paru zdań powiedzieć, czym właściwie jest logistyka i jak należy ją traktować. 

Na początek należy sobie uświadomić, że logistyka to szerzej rozwinięty termin transportu. Wszystkie towary jakie mamy w sklepach to dzięki niej. Nie byłoby żywności, ubrań, urządzeń bez transportowania ich. 

Możliwości logistyki są ogromne. Transport wykorzystywany jest wszelkimi możliwościami. Transport lądowy (drogowy, kolejowy), powietrzny oraz morski. Każda z tych metod jest niezbędna konieczna. No bo nie dałoby się np. transportować roby z jednego z środka oceanu tirem, albo jabłek z plantacji w środku lądu statkiem. Więc każda z tych metod jest niezbędna i znakomicie się uzupełniają.

Logistyka to również szereg osób pracujących w jednym celu, aby dostarczyć określone towary do wyznaczonego miejsca i czasu. Aby taka dostawa zakończyła sie sukcesem potrzeba wielu odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach. Ktoś musi zarządzać, ktoś przekazywać polecenia, jeszcze inny musi korygować a ktoś musi wykonywać polecenia. Człowiek jest nie do zastąpienia w tej dziedzinie.

Kolejnym ważnym elementem w transporcie jest system informatyczny. Nie byłoby możliwe efektywne zarządzanie logistyką bez odpowiedniego oprogramowania. Informatyka jest tak bardzo posunięta do przodu, można powiedzieć, że wyprzedziła obecne czasy o kilka lat. Dlatego nikt nie wyobraża sobie kierowanie ogromną flotą lądową, morską czy powietrzną bez systemu dla logistyki. 

Każda z wyżej wymienionych elementów jest konieczna i niezbędna do pełnej definicji logistyki. Układa się to w jedną całość i dlatego możemy pisać o logistyce, bo ktoś coś wytworzył, inny dostarczył półprodukty, a wreszcie jeszcze inny dostarczył gotowy produkt i tak dzięki komputerowi i Internetu możemy przekazać niezbędną wiedzę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena