Od kilku lat w polskim prawie skarbowym występuje obowiązek posiadania kas rejestrujących, potocznie znanych jako kasy fiskalne. Obowiązek taki ciąży na wszystkich osobach prawnych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej lub usługowej.

Data dodania: 2010-10-09

Wyświetleń: 2398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Od powyższego obowiązki prawodawca przewidział zwolnienia, których podstawowym kryterium jest obecnie wysokość obrotów oraz rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Zasadą jest, że kasa fiskalna nie jest wymagana, kiedy w danej firmie zyski z detalicznej sprzedaży nie przekracza 40 tys. zł w skali roku.

Natomiast firmy, które wykonują daną działalność, nawet jak przekroczą to kwotę, to nie będą i tak musiały instalować u siebie kasy fiskalnej. Są to takie przedsiębiorstwa, które działają w takich branżach jak: medycyna, kurier, prawo, ochrona, czy sprzątanie. Kasy fiskalne nie są też obowiązkowe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Dotyczy to np. ślusarzy, mechaników maszyn rolniczych, szewców, o ile nie zatrudniają oni pracowników. Zwolnienia dotyczą również firmy sprzedające towary w systemie wysyłkowym, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapytaj o szczegóły swojej księgowej, bądź przejrzyj strony internetowe, które opisują dokładnie ten temat.

Ulgę z tytułu kupna kasy można odliczyć w deklaracji VAT za miesiąc, w którym rozpoczęte zostało ewidencjonowanie, lub w miesiącu następnym.Podstawą do odliczenia jest dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. Jest to ważne przy kupnie kasy przez firmę. Część inwestycji na ten cel zostanie zwrócona przed Urząd Skarbowy.

Licencja: Creative Commons