Papryka zawiera duże ilości kwasu askorbinowego i witaminy C - jest jej sześć razy więcej niż w owocach cytrusowych. Należy pamiętać, że podczas obróbki cieplnej część witaminy C ginie, dlatego wskazane jest spożywanie jej na surowo lub w postaci konserwowanej.
Do przygotowania kiszonej papryki wykorzystamy słodką zielona paprykę - obowiązkowo musi być ona świeża.
Kolejnym etapem jest usunięcie nasion. Można to zrobić na kilka sposobów: uciąć czubek i wybrać nasiona łyżką bez uszkadzania gniazda nasiennego, podkroić gniazda z dołu lub też przekroić paprykę na pół i wykroić gniazdo nasienne.
Następnie paprykę dokładnie płuczemy i układamy w beczce. Co 3-4 warstwy przekładamy ja gałązkami estragonu i na koniec zalewamy marynatą - na każde 10 l. wody dodajemy 700 g soli. Na wierzchu kładziemy drewniany krążek z niedużym obciążeniem.
Tak przygotowaną paprykę zostawiamy na 50 dni w chłodnym miejscu.
Potrzebne składniki:
- słodka zielona papryka;
- gałązki estragonu;
- sól do marynaty.
Czy wiesz, że papryka...
- ma pozytywny wpływ na wzmocnienie odporności, kolor cery oraz pomaga w walce ze zmarszczkami;
- jest niskokaloryczna, więc będzie ona idealnym składnikiem diety odchudzającej;
- zawiera również kwas foliowy, witaminę E i B, rutynę, luteinę, zeaksantyny, wapń, potas, żelazo, magnez, mangan oraz błonnik;
- dla złagodzenia ostrego i palącego smaku papryki m.in. chili, jalapeno, habanero, trzeba przepłukać jamę ustną olejem roślinnym lub wypić mleko;
- ostrość papryki wynika z obecności alkaloidu – kapsaicyny obecnej w nasionach (nadmierne spożywanie ostrej papryki może być przyczyną raka żołądka).
Marzy Ci się nowa sylwetka? Przechodzisz na dietę i szukać inspiracji jednak boisz się, że nie znajdziesz przepisów na smaczne potrawy? Oto ratunek.