W niektórych branżach obuwie to najważniejszy element ubioru. Buty zawodowe muszą być wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie bezpieczne. Przed poszukiwaniami konkretnego modelu, najpierw powinniśmy zapoznać się z podziałem i specyfiką konkretnych grup obuwia ochronnego.

Data dodania: 2011-07-14

Wyświetleń: 1844

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozróżniamy 7 podstawowych kategorii obuwia ochronnego, które dzielimy ze względu na warunki występujące w danej pracy.

Jednym z najczęstszych urazów stóp na jaki narażony jest pracownik jest przekłucie podeszwy, przecięcie lub otarcie, a więc uszkodzenia mechaniczne. Najefektywniejszą ochronę przed tego rodzaju urazami stanowi wkładka antyprzebiciowa odporna na korozję, stalowa, o wytrzymałości przekłucia o sile 1100 N. Ponadto, zagrożenie mogą stanowić śliskie i nierówne powierzchnie. W przypadku tego typu niebezpieczeństwa obuwie robocze musi być wyposażone w odpowiednie, „otwarte” po stronie zewnętrznej urzeźbienie spodów oraz powinny być wykonane z poliuretanu lub kauczuku.

Obuwie odporne na uszkodzenia chemiczne  wykonane jest z tworzyw odpornych na działanie chemikaliów oraz przy styczności z danym związkiem chemicznym nie tracą swoich właściwości fizycznych. Ten typ butów roboczych występuje jako obuwie bezpieczne, ochronne oraz zawodowe. Obuwie skórzane wykonane jest ze skór olejo-, wodo- i kwasoodpornych, z podeszwą z gumy naturalnej, neoprenu czy poliuretanu. W przypadku dłuższego kontaktu z chemikaliami rekomenduje się obuwie ochronne gumowe lub obuwie PVC.

Buty ochronne wykorzystywane w pracy z czynnikami biologicznymi zrobione są z białej gumy lub tworzywa sztucznego, mogą być wyposażone w podnosek ochronny oraz podeszwę wodo- i olejoodporną. Ważnym elementem charakteryzującym buty chroniące przed czynnikami biologicznymi jest spełnianie wymogów higienicznych.

Ochrona termiczna to kolejne zadanie stawiane przed obuwiem BHP. Tutaj rozróżniamy ochronę przed wysokimi (żaroodporne i trudnopalne) oraz niskimi temperaturami (specjalna izolacja). 

Buty chroniące przed prądem elektrycznym wykonane są z kauczuku lub tworzyw sztucznych. Obuwie ochronne przeznaczone przede wszystkim dla elektryków poddawane jest 6 miesięcznym okresom testowym.

Osoby szukające ochronny przed czynnikami atmosferycznymi, wykorzystywane przy pracy w otwartych przestrzeniach.

Naszą wyliczankę zamyka obuwie ochronne wykorzystywane w środowisku zagrożonym wybuchem, a więc obuwie antyelektrostatyczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena