Specjalne obuwie jest wymagane do tego, aby przeprowadzać prace remontowe, oraz wszelkiego rodzaju roboty instalacyjne. W związku z tym, firmy budowlane inwestują w specjalne ubrania dla swoich pracowników wykonujących trudne i odpowiedzialne prace fizyczne.

Data dodania: 2013-07-14

Wyświetleń: 2283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Izolacja - ochrona przed prądem

W związku z powyższym zagadnieniem istnieje kwestia dokonania wyboru konkretnej oferty - na przykład takiej jak buty robocze. Którą firmę wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji zleceniodawcy oraz charakteru wykonywanej pracy. Buty dla pracowników sieci energetycznych mają za zadanie izolować przed ewentualnością porażenia prądem elektrycznym.

Są to buty o dużych rozmiarach, od 39 do 47, zatem jest to wystarczająco duży zakres. But dla energetyków musi więc spełniać rolę izolatora, czyli materii uniemożliwiającej kontakt z prądem elektrycznym. Buty te występują w rozmaitych formach: mogą to być kalosze lub innego rodzaju buty - w każdym jednak razie ich cechą generalną powinna być skuteczność. Buty te są testowane na nieprzepuszczalność prądu elektrycznego. Oczywiście używanie takich butów nie zwalnia od obowiązku ostrożności przy posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi.

Podczas pracy urządzenia owe powinny być oczywiście wyłączone, aby nie dopuścić do przypadkowego choćby zetknięcia się z przepływającym prądem. Urządzenia te powinny również zostać należycie zabezpieczone i uziemione. Jak jednak należy postępować w przypadku zetknięcia się z prądem elektrycznym? Po rozłączeniu obwodu - czyli uwolnieniu rażonego i sprawdzeniu jego ogólnego stanu, należy przystąpić do wykonywania sztucznego oddychania lub też podawania tlenu. Sztuczne oddychanie powinno zostać wykonywane - w szczególnych wypadkach - nawet kilka godzin. W przypadku porażenia serca należy natychmiast rozpocząć przywracanie jego czynności.

Nie należy również zapominać o podawaniu: kamfory, koraminy, oblewaniu skóry twarzy zimną wodą, rozcieraniu skóry w przypadkach osłabionej czynności serca. Oparzenia oraz rany które spowodował prąd powinny być zaopatrywane w tymczasowe opatrunki. Trzeba również sprawdzić, czy nie ma jakichś złamań. Chory przez pewien okres czasu winien być poddany obserwacji, ze względu na możliwość występowania późniejszych powikłań. W związku z tym najlepsze postępowanie to takie, które polega na unikaniu niebezpieczeństwa i właściwej ochronie przed prądem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena