Buty medyczne znajdują szerokie zastosowanie w ortopedii jako buty korygujące wady stóp. W związku z tym producenci oraz handlowcy przedstawiają swoje oferty. Podeszwa butów medycznych wykonana jest z poliuteranu i stanowi dobrą ochronę dla stopy, a także posiada właściwości antypoślizgowe.

Data dodania: 2013-07-14

Wyświetleń: 3528

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Buty ortopedyczne - dla kogo?

Buty medyczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny - na przykład przy operacjach, tak jak buty propedia. Oprócz stosuje się również buty ortopedyczne stosuje się również w zniekształceniach stopy. Na przykład w przypadku stopy płasko-koślawej. Zniekształcenie to bardzo często występuje jako wada nabyta.

Najczęściej jest pochodzenia statycznego. Schorzenie to z biegiem czasu nasila się. Sprawia dolegliwości przy staniu i chodzeniu, zaś w dalej posuniętych przypadkach stanowi poważne utrudnienie w pracy i w codziennym życiu. Jednakże należy mieć na uwadze, że u pewnych osób ta wada nie sprawia większych dolegliwości. Leczenie w zależności od tła i okresu rozwoju cierpienia powinno być zachowawcze i zabiegowe i tylko przypadki stopy płaskiej przykurczowej, w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego nie nadają się do specjalistycznego leczenia operacyjnego.

Stopa płaska pourazowa po przebytych złamaniach kostek lub kości piętowej, sprawiająca znaczne dolegliwości, stanowi wskazania do zabiegu operacyjnego. Również groźne są zmiany zniekształcające w stawach stopy. Mogą być to zmiany pierwotne, bądź wtórne po przebytych urazach, lub też na tle rozmaitych zaburzeń statycznych. Leczenie postaci wtórnych powinno być przyczynowe. W przypadkach dalej posuniętych, które sprawiają znaczne dolegliwości, może zaistnieć wskazanie do zabiegu operacyjnego.

Zesztywnienia całkowite w stawach stopy nie wymagają leczenia, lecz w ustawieniu wadliwym stanowią wskazania do zabiegu operacyjnego. Specjalne buty medyczne są również przydatne w przypadku innych schorzeń stopy - takich jak ostrogi, końska stopa. Mogą one być pochodzenia zapalnego, urazowego, nawykowego, czy też wyrównawczego. Stopa końska wyrównawcza przy skróceniu kończyny stanowi korzystne ustawienia i leczenia nie wymaga.

Przykurcze świeże mogą ustąpić pod wpływem leczenia fizykalnego. Przypadki zastarzałe, gdy poza przykurczem części miękkich stwierdza się zniekształcenie kości skokowej, lub też zesztywnienie w stawie skokowym - stanowi wskazanie do zabiegu operacyjnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena