Czy pracownicy powinni odbyć  szkolenia BHP? Jeśli tak, to kto może je przeprowadzić - pracodawca czy specjalistyczna firma szkoleniowa?  Jakie są rodzaje szkoleń? Odpowiedź w tym artykule.

Data dodania: 2011-03-02

Wyświetleń: 3324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szkolenia BHP prowadzone są przez pracodawców, a na ich zlecenie także przez firmy uprawnione do prowadzenia tego typu działalności.  Firmy te muszą jednak  posiadać  specjalne uprawnienia.

Na cykl szkoleń BHP składają się szkolenia wstępne (które z kolei dzielą się na instruktaż ogólny, instruktaż stanowiskowy i szkolenie podstawowe) oraz szkolenia okresowe. Zadaniem szkoleń okresowych jest przypomnienie i lepsze zapamiętanie wiedzy i umiejętności pracowników z dziedziny BHP, przyswojonych w trakcie szkolenia wstępnego, a także zaznajomienie się z aktualnymi rozwiązaniami organizacyjno- technicznymi  w tej dziedzinie.

Instruktaż ogólny musi przejść każdy nowozatrudniony pracowni oraz  student  odbywający praktyki i uczeń  szkoły zawodowej odbywający praktykę  – przed rozpoczęciem pracy czy praktyki.
Instruktaż ma na celu zapoznanie osoby szkolonej  z podstawowymi przepisami bhp (które zawiera Kodeks pracy, regulaminy pracy układy zbiorowe) oraz  z przepisami i zasadami bhp obowiązującymi u danego pracodawcy, a także zapoznanie z  zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Tego typu szkolenia mogą przeprowadzać  pracownicy służby BHP albo osoby po stronie pracodawcy, które  ukończyły aktualne szkolenie BHP. Tak więc pracodawcy nie posiadający ważnego szkolenia BHP nie mogą szkolić osobiście swoich podwładnych.

Instruktaż stanowiskowy muszą odbyć  pracownicy zatrudnieni na stanowiskach produkcyjnych.
Jego celem jest zaznajomienie pracowników z zagrożeniami występującymi na tym stanowisku, przedstawienie sposobów ochrony przed tymi zagrożeniami oraz sposobów bezpiecznego wykonywania pracy.
Ten gatunek szkolenia prowadzi zazwyczaj kierownik posiadający stosowne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Osoba szkoląca powinna być również przeszkolona jak taki instruktaż przeprowadzać.


Podstawowe szkolenia BHP odbywają:
• osoby będące pracodawcami,
• osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy wydziałów, mistrzowie i brygadziści,
• pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
• projektanci oraz konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych,
• technolodzy, organizatorzy produkcji i inni pracownicy inżynieryjno-techniczni,
• pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
• pracownicy nie wymienieni wyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Okresowe szkolenia BHP przeprowadzane są dla tych samych pracowników. O tym jak często je przeprowadzać decyduje pracodawca w konsultacji  z przedstawicielami pracowników, z założeniem że na stanowiskach robotniczych nie powinny się odbywać rzadziej niż raz na trzy lata, a w przypadku wyjątkowo stanowisk o dużym ryzyku wypadków, nie rzadziej niż raz do roku. Inni pracownicy  powinni być szkoleni przynajmniej raz na 5 lat.

Szkolenie wstępne podstawowe, oraz szkolenie okresowe powinien wieńczyć egzamin sprawdzający. Pozytywne zaliczenie tego egzaminu winien poświadczać certyfikat wydany przez organizatora szkolenia, a odpis zaświadczenia powinien zostać dołączony do akt pracownika.

Ramowy program  szkolenia BHP ustalony jest w załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Bazując na tym szablonie pracodawcy lub jednostki szkolące w zakresie BHP tworzą konkretne programy właściwych szkoleń, biorąc pod uwagę specyfikę poszczególnych grup stanowisk pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena