By znaki bezpieczeństwa mogły spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim dobrze widoczne zakładając, że są w dobrym stanie technicznym. Zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2011-06-23

Wyświetleń: 2202

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Znaki ewakuacyjne muszą być szczególnie dobrze usytuowane i koniecznie muszą posiadać odpowiednie rozmiary by w trakcie alarmu wszystkie obecne osoby mogły bardzo łatwo kierować się nimi w sytuacji stresowej.

Przede wszystkim muszą być one zamontowane odpowiednio mocno by nie odpadły ani nie zmieniły swojego położenia z czasem zsuwając się na dół bądź przekręcając. Wkręty muszą być odpowiednio duże w zależności od twardości powierzchni a wykorzystywane kleje muszą mieć odpowiednią skuteczność i nie mogą być nakładane na powierzchnie, które mogą nie wiązać odpowiednio. Klasyczne znaki bezpieczeństwa muszą być umieszczone na przewidywanej linii wzroku pomiędzy osobą ostrzeganą a niebezpiecznym miejscem. Są to przykładowo drzwiczki urządzenia elektrycznego lub drzwi, za którymi znajduje się wysoki stopień.

W przypadku szczególnie znaków ewakuacyjnych przyjmuje się odpowiednie wielkości oznaczeń umieszczanych na znakach w zależności od odległości pomiędzy obserwatorem a informacją. Pamiętać należy, że jeśli osoba będzie patrzyła na znak pod kątem odbiegającym od 90 stopni wtedy litery i symbole muszą być odpowiednio większe. Zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych i drogach pożarowych reguluje Polska Norma PN-N-01256/5. W zgodzie z jej zapisami jeśli znak znajdować się będzie w odległości mniejszej niż 20 metrów wtedy wysokość liter wielkich powinna wynosić 50mm a szerokość pojedynczego znaku nie powinna być mniejsza niż 200mm. Dla odległości dochodzącej do 30 metrów, wartości minimalne wynoszą odpowiednio 75 i 300mm. Jeśli odległość będzie wynosiła więcej niż 40 metrów wtedy konieczne jest stosowanie liter wielkich o wysokości 100mm i symboli szerokich na co najmniej 400mm.

Dla widoczności oznaczeń bardzo ważne są również warunki oświetlenia i ich czystość. Powinno się je wieszać naprzeciwko lamp i innych źródeł światła jeśli to możliwe. Nie powinny być ustawione szeregowo do nich gdyż powoduje to odbijanie się promieni światła na powierzchniach fotoluminescencyjnych. Czystość to zmartwienie występujące głównie w warunkach dużego zapylenia. Znaki powinny być przecierane tak często jak to jest możliwe najlepiej z wykorzystanie dużej ilości wody by nie spowodować uszkodzeń mechanicznych farby.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena